Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Înregistrare câine
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Înregistrare câine

Dacă animalul este ținut în curte tot trebuie înregistrat și microcipat?
La data de 15 martie 2014 au intrat in vigoare dispozitiile Ordinului nr 1/2014 al Autoritatii Nationale Sanitar Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor, privind normele de identificare si inregistrare caini cu stapan.
In primul rand, a devenit obligatorie microciparea tuturor cainilor cu stapan.
S-a introdus obligativitatea detinerii de carnete de sanatate inseriate, care vor juca rolul de “buletin de identitate”.
Detinatorii/proprietarii de patrupede vor trebui sa le inregistreze in RECS.
Atat timp cat un caine nu este microcipat si inregistrat in RECS, el nu poate fi vaccinat antirabic,vaccin obligatoriu anual
Pe teritoriul Romaniei este obligatorie vaccinarea antirabica a tuturor cainilor si pisicilor.
Tot prin legea mentionata a devenit obligatorie si sterilizarea cainilor din rasa comuna sau a metisilor.
Drept urmare, daca aveti un caine de rasa si puteti dovedi acest lucru -printr-o adeverinta de la Asociatia Chinologica, nu sunteti obligat sa sterilizati patrupedul