Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cedare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cedare mostenire

Ce formular trebuie folosit la notar pentru a imi ceda surorile terenul mostenit de la parinti?Ele sunt in Spania.Va rog daca puteti sa imi aratati un model.Va multumesc!Mai bine spus donatie.
paveldaniela, utilizator
Numai la ambasada sau consulat?La notar in Spania nu este valabil?
Si sa fac eu traducerea aici?
paveldaniela, utilizator
Va multumesc.
Procura se poate face si la un notar din Spania, in schimb, pentru a fi valabila, surorile trebuie sa ceara notarului sa le faca procura in forma autentica iar apoi sa o apostileze acolo, in Spania. Dupa ce o primiti in original, o puteti traduce dupa care trebuie sa legalizati semnatura traducatorului. - Dupa cum vedeti, este mult mai simplu sa incheie procura la consulat. (exista 8 sectii consulare in Spania)
Multumesc!Sunt in zona Benidorm si sunt cam departe de consulat asa ca o fac la notar
daca e valabila
paveldaniela, utilizator
Repet: procura este pentru cazul in care surorile nu va lasa dvs tot si au pretentii la anumite bunuri din masa succesorala.
Daca lasa procura si inteleg sa ramana mostenitoare, ar trebui ca in cuprinsul procurii sa mentioneze ca imputernicesc pe alta persoana (nu pe dvs) si pentru donarea catre dvs a cotelor lor de 2/3 din bunul....pe care vor sa vi-l dea dvs.
Deci procura trebuie sa cuprinda 2 operatiuni> dezbaterea succesiunii + donarea cotelor din ...(si aici trebuie specificat exact imobilul care vi-l da dvs)