Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie :
O familie compusa din doi frati si trei surori.
Din toti cei de mai sus,in viata a mai ramas o sora care are doi copii.
Ceilalti au decedat si au fiecare cate doi copii ( adica sase nepoti )
In total suntem sase nepoti si sora unchiului nostru ( matusa noastra )
Persoana decedata este unul dintre frati ( tin sa mentionez ca defunctul NU a fost casatorit si nu are copii )
Defunctul (Unchiul nostru )a lasat in urma lui un apartament.
La momentul actual, defunctul a lasat o singura mostenire ( act legalizat la notar ) de 5% din valoarea apartamentului unei stranepoate de a lui.
in cazul de fata,pentru dezbaterea succesiunii sunt implicate persoanele de mai jos;
- o stranepoata ( mostenire legala de 5% )
- Sora unchiului nostru ( matusa noastra )
- cei sase nepoti ( din partea celor doua surori si un frate )
Succesiunea NU este facuta.
Va rog sa ma informati cum sa procedez in cazul in care,eu ( unul dintre nepoti ) vreau sa intru in posesia apartamentului, avand in vedere ca dupa dezbaterea succesiunii, sora cat si trei nepoti dintre noi imi vor ceda procentele din partile lor succesorale in schimbul unor sume de bani.
Care este procedura legala in care pot sa devin propietar pe acest apartament si in ce fel pot sa-i despagaubesc pe cei care nu vor sa-mi cedeze procentele din partile lor succesorale ?
Am dreptul sa fac acest lucru, se poate castiga in instanta dreptul la propietate,exista vreo modalitate in care NU pot sa devin propietar pe acest apartament ?
Va rog sa ma indrumati pentru varianta cea mai sigura in care pot sa devin propietar pe acest imobil.
Exista vreo posibilitatea in care unul dintre cei nepoti sa-si poate vinde procentul lui din masa succesorala la o alta persoana si eu sa nu mai pot intra in posesia imobilului cu procent de 100%.
Astept un raspuns din partea dvs.
Multumesc,
Zi frumoasa !
~ Conținut șters la cerere ~