Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... bransare gaz separat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

bransare gaz separat

buna ziua!
cum trebuie sa procedez in cazul cumpararii unui ap.care este debransat de la gazul comun, dar nu este bransat la centrala termica.?

In fapt aveti 2 probleme:
-apartamentul este debransat de la conducta comuna de gaz,
-apartamentul nu este bransat la centrala termica de bloc.
Trebuie sa detineti proiect tehnic pentru fiecare din cele 2 situatii, intocmit separat de firme autorizate. Pentru proiect aveti nevoie de acceptul scris al celorlalti locatari.
Bransarea la gaze se efectueaza de catre firma de distributie gaze si depuneti proiectul la aceasta.
Legarea la centrala termica a blocului se face de catre firma care exploateaza centrala si cu care asociatia de proprietari are incheiat contract de prestari servicii. La aceasta firma depuneti proiectul.
imi puteti spune cat ar dura bransarea la gaz separat si ce costuri implica lucrul acesta?
proprietarul imi poate vinde imobilul neavand aceasta bransare?
nu trebuie atasat la actele imobilului?
multumesc!
Costurile se stabilesc de firma care efectueaza lucrarile si va prezinta un deviz de lucrari.
Daca dvs. acceptati, vanzatorul va poate vinde apartamentul asa cum este acum.
Toate documentele legate de casa (proiecte, contracte, titluri de proprietate, etc.) in mod normal se predau de catre vanzator cumparatorului.