Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului. Este obligatoriu semnarea statului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului. Este obligatoriu semnarea statului de plat?

Buna ziua. Lucrez la o firma "start up" acum 6 luni, dar pana acum nu am primit nici un fluturas salariu, si nu am semnat nimic, cand am primit salariu. Primesc salariu in numerar, nu pe card. (Unde am lucrat anterior, fiecare luna am primit fluturasul de salariu, si am semnat statului de plata.)
Asa ceva este normal?
Multumesc pentru raspuns!
Lewike, utilizator
Potrivit art.168 alin.1 C.mun., plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.