Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acasav
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acasav

Buna ziua va rog frumos sa-ma ajutati cu un raspuns la urmatoare intrebare ;
-lucrez la o firma de 2 ani nu am semnat niciodata vreun stat de plata,delegatie nu am primit niciodata vreun fluturas de salariu.Firma avea obligatia sa intocmeasca aceste documente si sa mi le dea la semnat sau nu este obligatorie semnatura mea ca angajat pe ele. Ce atricol face referire la modalitatile de plata ale salariatului .Va multumesc
1. Art.168 alin.1 C.mun.: Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

2. Referitor la fluturasii de salariu nu exista un text de lege privind obligativitatea emiterii acestora de catre angajator ...

3. Semnatura dvs nu este obligatorie in cazul in care plata salariului se face prin intermediul cardului bancar.