Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Stergere Birou Credite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Stergere Birou Credite

Buna ziua,

Care ar fi temeiul legal pentru a formula o cerere catre banca pentru a sterge istoricul negativ din Biroul de Credit, avand in vedere lipsa instiintarii prealabile a debitorului
Daca banca nu a anuntat clientul anterior raportarii la Biroul de credit, inregistrarea este nula. Mai exact, bancile au obligatia legala de a-si anunta clientii cu minimum 15 zile inainte de a-i raporta ca restantieri. Prevederea a fost instituita printr-o decizie a ANSPDCP – Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, tocmai pentru a evita inregistrarile eronate si de a oferi clientilor posibilitatea de a-si lamuri situatia si de a plati restanta. Deci notificati bancii cu cerere cu confirmare de primire sa va stearga din baza de date .Daca refuza adresati-va ANSPDCP-Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal care ii va sanctiona....
S-ar putea ca banca sa va trimita o instiintare si sa va blocheze din nou apoi in mod legal.
Va multumesc!