Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă Contestație împotriva unui proces verbal, vigneta
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

Contestație împotriva unui proces verbal, vigneta

Bună ziua, incep prin a spune că am aflat de această amenda în momentul când am fost sa plătesc impozitele pe locuință, funcționarul public,mi a spus că nu poate să mi încaseze banii pe motiv că am o amendă de vigneta de pe urma unui autoturism,ce l am vândut cu aproximativ un an de zile in urmă,acesta fiind radiat de pe numele meu din evidenta primăriei,eu neprimind niciun PV,la adresa de domiciliu actuală, mergând la arhiva primăriei,am aflat de acel PV, că a fost trimis la o adresă ce nu o mai.ai am de 10-12 ani, în acest caz,m ai e vorba de acele 15 zile de termen,in depunerea contestației? De ce documente am.nevoie pt a depune o contestație? Va mulțumesc!!!o zi deosebita
Termenul de 15 zile este un termen de decădere astfel că expirarea acestuia atrage pierderea dreptului de a mai promova plângerea contravenţională. Totusi, potrivit art. 186 alin. (1) C.proc.civ. partea care a pierdut un termen procedural va fi repusa in termen numai daca dovedeste ca intarzierea se datoreaza unor motive temeinic justificate. Avand in vedere faptul ca procesul-verbal de contraventie a fost comunicat la o alta adresa, luandu-se cunostinta de acesta pur intamplator, se poate solicita instantei repunerea in termenul de a formula plangere contraventionala. Astfel, alin. (2) al art. 186 C.proc.civ. prevede ca partea trebuie sa indeplineasca actul de procedura in cel mult 15 zile de la incetarea impiedicarii, cerand totodata repunerea sa in termen, cerere care va fi rezolvata de instanta competenta sa solutioneze cererea privitoare la dreptul neexercitat in termen.
Va mulțumesc pentru atenție și răspunsul dvs...o seara frumoasa!! Sărbătoarea învierii Domnului să vă aducă liniște și pace!!