Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Grade de rudenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Grade de rudenie

Am o mică dilemă. Sora mea iubește un băiat care s-a dovedit a avea grade de rudenie cu noi. Bunica noastră este verișoară primara cu tatăl lui, iar mama noastră este de asemenea verișoară cu fiul acestuia, băiatul de care e sora mea îndrăgostită. Mama ce grad de rudenie are cu baiatul? Dar noua ce ne este? Ar putea sora mea sa aibă o relație cu el, cum ar fi căsătoria?
Sora si baiatul sunt verisori de gradul 3 . iar mama este pt el matusa de veri de gradul 2.
kyrakyra_65, utilizator
Am gasit asta pt d-voastra
SOŢ – SOŢIE → relaţii conjugale şi de afecţiune
RUDE:
Gradele de rudenie sunt legături de sânge şi se stabilesc după numărul de naşteri,
astfel:
Gr. I → Părinte – fiu, fiică;
Gr. II → persoana în cauză cu bunicii sau fraţii săi;
Gr. III → persoana în cauză cu unchii sau nepoţii;
Gr. IV → persoana în cauză cu verişorii primari (nu mai intră în discuţie).
kyrakyra_65, utilizator