avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Grade de rudenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Grade de rudenie

Am o mică dilemă. Sora mea iubește un băiat care s-a dovedit a avea grade de rudenie cu noi. Bunica noastră este verișoară primara cu tatăl lui, iar mama noastră este de asemenea verișoară cu fiul acestuia, băiatul de care e sora mea îndrăgostită. Mama ce grad de rudenie are cu baiatul? Dar noua ce ne este? Ar putea sora mea sa aibă o relație cu el, cum ar fi căsătoria?
Cel mai recent răspuns: kyrakyra_65 , utilizator 15:52, 12 Aprilie 2018
Sora si baiatul sunt verisori de gradul 3 . iar mama este pt el matusa de veri de gradul 2.
Ultima modificare: Luni, 9 Aprilie 2018
kyrakyra_65, utilizator
Am gasit asta pt d-voastra
SOŢ – SOŢIE → relaţii conjugale şi de afecţiune
RUDE:
Gradele de rudenie sunt legături de sânge şi se stabilesc după numărul de naşteri,
astfel:
Gr. I → Părinte – fiu, fiică;
Gr. II → persoana în cauză cu bunicii sau fraţii săi;
Gr. III → persoana în cauză cu unchii sau nepoţii;
Gr. IV → persoana în cauză cu verişorii primari (nu mai intră în discuţie).
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
kyrakyra_65, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa verisor marius_wiz marius_wiz Buna ziua Speta in cauza ar fi : am un verisor mult mai in varsta de gradul 2 care nu are copii, frati sau parinti din pacate. El mai are doi verisori de ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire verisoara mea primara a decedat fara mostenitori . rudele cele ... ALEXANDRU BUJOR ALEXANDRU BUJOR Verisoara mea primara a decedat fara mostenitori . Rudele cele mai apropiate in viata sintem 5 verisori primari veniti din tati care sint frati cu tatal ... (vezi toată discuția)
Grade de rudenie blackjack blackjack Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi comunica, daca se poate, care este gradul de rudenie (II, II, V, etc.) in cazul nasului si finului de cununie. Daca se ... (vezi toată discuția)