Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe clădire rezidențială în funcție de ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe clădire rezidențială în funcție de utilități?

As dori sa știu dacă există o lege sau articol de lege în Codul Fiscal în care se stipulează că impozitul pe casă (folosită strict ca locuință - rezidențial) se stabilește și în funcție de utilitățile pe care le are, ex gáz, curent, canalizare? Poate fi mărit impozitul pe casă în funcție de acest criteriu? Mulțumesc
Art 457 din Codul Fiscal privind calculul impozitului pe clădirile rezidenţiale aflate în proprietatea persoanelor fizice stabileste valori diferite in functie de existenta ori de lipsa instalatiilor de apă, canalizare, electrice și încălzire. In tabelul cuprins in acest articol stipuleaza ca aceste utilitati reprezinta conditii cumulative in sensul ca daca una din utilitati nu exista, imobilul este incadrat la a doua categorie - fara utilitati.
[ link extern ]