Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara - agresiune, pedepsirea vinovatului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara - agresiune, pedepsirea vinovatului

Daca ma poate ajuta cineva va rog. Pe data de 3 aprilie un fost puscarias a intrat peste socrii mei, ia agresat fizic, ei fiind f batrani le-a dat cu pumnii numai in cap si in coaste pt a obtine bani de la ei iar pe soacrei mele ia bagat briceagul in ureche si a ranito. Ulterior am ajuns eu cu cumnatul meu, l-am doborat la pamant si l-am tinut pana a venit politia din alta comuna dupa o ora si 50 de min pt ca politiei locale le-a fost frica sa vina auzind in statie de cutit. A vanit pana la urma politia, la incatusat si la dus le sectie. Acolo cumnatul meu a dat o declaratie, individul am inteles ca a fost retinut in aceea seara iar a 2 a zi a fost eliberat . De atunci socrii mei sunt in stare de soc si le e frica sa nu vina iar. Eu stau la ei din aceea zi, nu pot sa merg nici la servici, eu fiind din cta iar ei dintr-o comuna la 40 de km distanta . Ce pot face mai departe ca acest om sa fie inchis? Va multumesc
Sa mearga sa isi scoata CML si sa depuna plangere penala la politie.
Din descrierea dvs, ma surprinde ca agresorul a fost eliberat, totusi este posibil sa se fi dispus vreo masura preventiva impotriva lui.
Daca aveti posibilitatea, angajati-va avocat care sa va asiste/reprezinte in fata organelor judiciare.
Va multumesc pentru raspuns. Luni sau marti urmează sa depun plangere la politie cand vin cei cei care s-au ocupat de acest caz

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Sa mearga sa isi scoata CML si sa depuna plangere penala la politie.
Din descrierea dvs, ma surprinde ca agresorul a fost eliberat, totusi este posibil sa se fi dispus vreo masura preventiva impotriva lui.
Daca aveti posibilitatea, angajati-va avocat care sa va asiste/reprezinte in fata organelor judiciare.