avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara - agresiune, pedepsirea vinovatului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara - agresiune, pedepsirea vinovatului

Daca ma poate ajuta cineva va rog. Pe data de 3 aprilie un fost puscarias a intrat peste socrii mei, ia agresat fizic, ei fiind f batrani le-a dat cu pumnii numai in cap si in coaste pt a obtine bani de la ei iar pe soacrei mele ia bagat briceagul in ureche si a ranito. Ulterior am ajuns eu cu cumnatul meu, l-am doborat la pamant si l-am tinut pana a venit politia din alta comuna dupa o ora si 50 de min pt ca politiei locale le-a fost frica sa vina auzind in statie de cutit. A vanit pana la urma politia, la incatusat si la dus le sectie. Acolo cumnatul meu a dat o declaratie, individul am inteles ca a fost retinut in aceea seara iar a 2 a zi a fost eliberat . De atunci socrii mei sunt in stare de soc si le e frica sa nu vina iar. Eu stau la ei din aceea zi, nu pot sa merg nici la servici, eu fiind din cta iar ei dintr-o comuna la 40 de km distanta . Ce pot face mai departe ca acest om sa fie inchis? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ender_141985 , utilizator 13:23, 7 Aprilie 2018
Sa mearga sa isi scoata CML si sa depuna plangere penala la politie.
Din descrierea dvs, ma surprinde ca agresorul a fost eliberat, totusi este posibil sa se fi dispus vreo masura preventiva impotriva lui.
Daca aveti posibilitatea, angajati-va avocat care sa va asiste/reprezinte in fata organelor judiciare.
Va multumesc pentru raspuns. Luni sau marti urmează sa depun plangere la politie cand vin cei cei care s-au ocupat de acest caz

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Sa mearga sa isi scoata CML si sa depuna plangere penala la politie.
Din descrierea dvs, ma surprinde ca agresorul a fost eliberat, totusi este posibil sa se fi dispus vreo masura preventiva impotriva lui.
Daca aveti posibilitatea, angajati-va avocat care sa va asiste/reprezinte in fata organelor judiciare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Minoră, am fost agresată fizic de un băiat mai mare cu un an și amenințată de mama lui. aș putea să cer daune morale pentru că m-au agresat în public și pentru că sunt afectată emoțional? aly2003 aly2003 Buna,astazi pentru a 2-a oara,am fost agresata fizic de catre un baiat mai mare cu un an,si agresata moral si amenintata de mama agresorului. Acum 2 ani pe un ... (vezi toată discuția)
Violenta domestica tuschiAda tuschiAda Buna ziua, Va scriu disperata deoarece am o prietena care traia de cativa ani cu iubitul ei.Nu mai mergeau lucrurile intre ei si acum 2-3 saptamani au avut o ... (vezi toată discuția)
Ce pedeapsa risca si la ce se incadreaza fapta k1dand k1dand BUNA ZIUA ! Am fost de curand martorul unui incident intr-un bar in care eram 6 persoane una din persoane a batjocorit si facut misto circa 1 ora de un om ... (vezi toată discuția)