Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere individuala. Ce restrictii sunt la angajare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere individuala. Ce restrictii sunt la angajare?

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti ce restrictii sunt la angajare cand un angajator a concediat o persoana (concediere individuala, nu colectiva), functia x?
Multumesc foarte mult.
Cf art. 65 (2) concedierea trebuie sa fie efectiva, sa aiba o cauza reala si serioasa.

Dar aceasta nu inseamna ca trebuie sa asteptati 9 luni pana sa mai faceti o angajare. Si nici nu va obliga sa-l rechemati pe salariatul pe care l-ati concediat.

Deci, daca dupa o perioada de timp rezonabila observati ca aveti nevoie de un salariat pe functia X puteti sa angajati.
Timp rezonabil nu inseamna peste o saptamana. Mai asteptati putin, macar 1 luna. Stiu ca nu este stipulat nicaieri acest termen, dar va scuteste de eventuale neplaceri.
Pentru angajator, la o noua angajare: nici o restrictie in cazul concedierii individuale, indiferent de motivul concedierii.
Doar in cazul concedierilor colective nu se pot angaja alte persoane pe posturile reinfiintate, timp de 9 luni.

Pentru salariatul concediat: nici o restrictie la o alta angajare, fie la acelasi angajator, fie la altul.
clio06 a scris:

Timp rezonabil nu inseamna peste o saptamana. Mai asteptati putin, macar 1 luna. Stiu ca nu este stipulat nicaieri acest termen, dar va scuteste de eventuale neplaceri.

=D> =D>
perfect de acord cu doamna Clio!
Daca ati desfiintat un post si ati concediat pe cel care ocupa postul, iar apoi vreti sa reinfiintati postul, asteptati cel putin o luna de la concedierea primului angajat.
In termen de o luna de la concediere, primul angajat inca se poate adresa instantei de judecata, cu motivul ca, de ex., concedierea sa nu este legala, intrucat nu a fost efectiva, serioasa, si de buna credinta, drept dovada ca ati reinfiintat postul forte repede... In acest caz poate castiga reangajarea.
Asteptati macar o luna si cateva zile de la prima concediere (este o recomandare dedusa din legislatie).
Conform codului muncii, in cazul concedierii individuale pentru motive care nu tin de persoana angajatului, cum ar fi desfiintarea postului, exista obligatia de a nu angaja pe altcineva pe acel post timp de 9 luni. Daca totusi se reinfiinteaza postul mai devreme de 9 luni trebuie contactat fostul angajat care a ocupat acel post si i se ofera posibilitatea de a fi angajat. Numai in cazul in care fostul angajat refuza (e bine ca oferta dvs si raspunsul lui sa le aveti in scris), puteti angaja pe altcineva pe acel post.
In cazul concedierii colective se respecta aceasta prevedere, dar mai sunt si altele in plus. Trebuie discutat cu reprezentantii salariatilor carora li se prezinta situatia economica a firmei, posturile care se doresc a fi desfiintate si motivarea deciziei, etc. Se nogociaza cu acestia, ei pot propune masuri prin care ar putea fi evitate concedierile. Angajatorul trebuie sa le dea acestora un raspuns in scris. De asemenea, trebuie sa anunte si ITM-ul si AJOFM-ul in legatura cu decizia de concedierea colectiva si sa depuna o situatie justificativa detaliata.
liviacatalina:
Dvs. ati scris:
Conform codului muncii, in cazul concedierii individuale pentru motive care nu tin de persoana angajatului, cum ar fi desfiintarea postului, exista obligatia de a nu angaja pe altcineva pe acel post timp de 9 luni. Daca totusi se reinfiinteaza postul mai devreme de 9 luni trebuie contactat fostul angajat care a ocupat acel post si i se ofera posibilitatea de a fi angajat. Numai in cazul in care fostul angajat refuza (e bine ca oferta dvs si raspunsul lui sa le aveti in scris), puteti angaja pe altcineva pe acel post.

Ce spuneti dvs. este stipulat in art.72 din Codul muncii, articol care se refera la concedierea colectiva si nu la cea individuala.