Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare act vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare act vanzare

Buna ziua ,
Am o bunica care in urma cu 4 ani a facut act de vanzare cumparare la 3 nepoate in care a impartit tote bunurile cu conditia verbala sa aiba grija de ea si sa nu se vanda nimic pe perioada in care traieste . Acum una dintre ele vrea sa vanda desi nu a participat cu nimic la intretinerea batranei . Intrebarea mea este daca bunica poate anula actul de vanzare cu acesta nepoata ?
Nu, nu poate.
Nu a participat la intretinere, dar conform contractului de vanzare cumparare, i-a platit bunicii un pret, i-a dat bani.
Chiar daca bunica nu a primit nici un ban ?

raluk0207 a scris:

Nu, nu poate.
Nu a participat la intretinere, dar conform contractului de vanzare cumparare, i-a platit bunicii un pret, i-a dat bani.

Pai daca nu a primit, de ce a facut vanzare si nu donatie?
Tocmai ca e destul de probabil sa scrie in act "eu, vanzatoarea declar ca am primit de la cumparatori pretul de..."
E cam tarziu acum sa invoce neplata pretului.
Daca recunoaste prin act autentic ca a primit pretul vanzarii, nu mai poate invoca neplata,
Va multumesc pentru raspuns .