avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare act vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare act vanzare

Buna ziua ,
Am o bunica care in urma cu 4 ani a facut act de vanzare cumparare la 3 nepoate in care a impartit tote bunurile cu conditia verbala sa aiba grija de ea si sa nu se vanda nimic pe perioada in care traieste . Acum una dintre ele vrea sa vanda desi nu a participat cu nimic la intretinerea batranei . Intrebarea mea este daca bunica poate anula actul de vanzare cu acesta nepoata ?
Cel mai recent răspuns: WTH1 , utilizator 11:08, 16 Aprilie 2018
Nu, nu poate.
Nu a participat la intretinere, dar conform contractului de vanzare cumparare, i-a platit bunicii un pret, i-a dat bani.
Chiar daca bunica nu a primit nici un ban ?

raluk0207 a scris:

Nu, nu poate.
Nu a participat la intretinere, dar conform contractului de vanzare cumparare, i-a platit bunicii un pret, i-a dat bani.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai daca nu a primit, de ce a facut vanzare si nu donatie?
Tocmai ca e destul de probabil sa scrie in act "eu, vanzatoarea declar ca am primit de la cumparatori pretul de..."
E cam tarziu acum sa invoce neplata pretului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca recunoaste prin act autentic ca a primit pretul vanzarii, nu mai poate invoca neplata,
Va multumesc pentru raspuns .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacere act vanzare cumparare july_a34 july_a34 Buna ziua. Am si eu o problema: A fost facut act de vanzare cumparare cu uzufruct. Pe contract scrie suma de 80000 euro, contractul fiind facut in 2009 ... (vezi toată discuția)
Act vanzare-cumparare fara vehiculare de bani + drum servitute adqika adqika Buna ziua, As avea 2 intrebari legat de baza legala pentru urmatoarele demersuri: 1 - act de vanzare cumparare fara vehiculare de bani - se poate face ... (vezi toată discuția)
Intrbare ContSters199008 ContSters199008 O batrana a dori sa doneze casa unor tineri cu clauza de intretinere .Acestia cu concursul unui notar au incheiat act de vanzare -cumpararea fara nici o clauza ... (vezi toată discuția)