Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract vanzare- cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract vanzare- cumparare

Am incheiat un antecontract de vanzare -cumparare, la notar, pentru o locuinta aflata in curs de executie , am achitat avansul, dar nu am notat antecontractul in Cartea Funciara. Pana la data perfectarii vanzarii, promitentul vanzator a instrainat locuinta, finalizata intre timp, unei alte persoane.In aceste conditii, antecontractul produce efecte si imi pot recupera avansul ?Care ar fi demersurile de intreprins?
Buna seara
Fara notare in CF cumparatorul este de buna credinta, nu avea cum sa afle despre contractul dvs, vanzarea catre acesta nu ar putea fi pusa in discutie.
Va ramane actiunea in instanta impotriva promitentului vanzator - dezvoltator, fiind o obligatie de a face se schimba in dezdaunari, veti cere returnarea avansului platit si acele daune care ar putea fi probate. Apoi va trebui sa puneti in executare hotararea obtinuta.
Puteti incerca o discutie mai intai si vedeti daca préféra sa returneze avansul amiabil.
CaraD, utilizator
Conf.art.1.544(2)NCC teza a II a"Atunci cand neexecutarea provine de la partea care a primit arvuna ,cealalta parte poate declara rezolutiunea contactului si poate cere dublul acesteia."