avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Suport Tehnic Seminariile Avocatnet.ro Dezbatere moștenire după mama vitregă, decedată ...
Discuție deschisă în Seminariile Avocatnet.ro

Dezbatere moștenire după mama vitregă, decedată fără urmași. Cine are dreptul la cei 25% din partea acesteia?

Bună seara! Am și eu o problemă și sper din tot sufletul sa ma puteți ajuta. În 2008 tatăl meu a decedat, în același an am dezbătut succesiunea. Din întreaga moștenire mi-a revenit 75%iar soției tatălui meu 25%.Menționez ca mama mea a murit când eu eram mica și tatăl meu s-a recăsătorit cu o femeie care nu a avut copii și nici nu a făcut cu tatăl meu. La un an după decesul tatălui meu, a decedat și aceasta femeie. Cine are dreptul la cei 25% din partea acesteia? Va mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 17 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: GermanAlex , utilizator 21:34, 17 Aprilie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Pe sotia tatalui dvs. (mama vitrega) o mostenesc rudele acesteia: ascendentii sau descendentii, colateralii.
Adica: parinti, frati, nepoti de frati, etc...
Daca aceasta nu are niciun fel de rude, atunci mostenirea se constata vacanta.
In acest caz revine statului.
De asemeni, daca mostenirea nu a fost acceptata in termen de 1 an de la decesul acesteia, atunci, daca nu exista mostenitori din clasa mostenitorilor rezervatari, mostenirea devine vacanta.
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc de răspuns. Chiar dacă este vorba despre o casa în care eu cu familia mea locuiesc?

-Vă rog apăsați pe Răspunde, nu pe Citează. Mulțumesc-
Ultima modificare: Luni, 16 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Folositi casa in continuare cel putin 30 de ani si apoi deschideti proces de uzucapiune daca in tot acest timp nimeni nu deschide succesiunea dupa mama vitrega.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Frate mostenitor? trueblack trueblack Am un frate vitreg dupa tata.A fost conceput cu o alta femeie in perioada in care tata era inca casatorit cu mama.Ulterior au divortat.Fratele poate sa ma ... (vezi toată discuția)
Mostenire cristimunteanu cristimunteanu Buna ziua. Am 66 ani, niciodata casatorit, si un copil mic (recunoscut oficial) De asemenea eu am si o sora vitrega. Mama copilului traieste separat de mine. ... (vezi toată discuția)
Succesiune Anna_b Anna_b Buna ziua, Tatal meu a decedat cu ceva timp in urma am facut succesiunea dupa el si am mostenit 1/4 din casa ... acum cateva saptamani a murit si mama ... (vezi toată discuția)