avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme din cauza bunicii mele: a făcut un testament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme din cauza bunicii mele: a făcut un testament în favoarea nepoților de frate, nu a mea. Pot ataca testamentul?

Mama mea a decedat in 2004, iar bunica mea ( mama mamei mele) a decedat in 2006, Am vrut sa fac succesiunea dupa bunica mea dar am patit ceva foarte urat. Bunica mea a lasat un testament prin care in loc sa imi lase averea ei mie caci sunt fiul fiicei sale) a lasat averea copiilor fratelui ei , adica verilor mamei mele, deci nepotilor ei de frate cum ar veni. Eu ce pot face in aceasta situatie, pot ataca testamentul bunicii mele moarte? Si pot sa-i dau in judecata pe verii mamei mele care au facut succesiunea dupa bunica mea?
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: LISONELTA300 , utilizator 18:57, 20 Aprilie 2018
Mama mea a murit inaintea bunicii mele, deci mama mea nu avea cum sa vina la succesiunea bunicii mele, Singurul mostenitor legal al bunicii mele sunt eu, intrucat sunt nepotul ei de fiica. Bunica mea in mod normal ar fi trebuit sa lase prin testament averea ei mie, nu verilor mamei mele.
Succesiunea se poate face si dupa 6 luni, eu de exemplu la notar pot face succesiunea si dupa stra-stra-stra-stra bunicul meu , se poate acest lucru, chiar daca e mai greu, un notar a zis ca poate sa faca acest lucru, problema este ca trebuie sa completez eu nu stiu cate formulare. Am mai trecut prin asa ceva, nu e greu, dar necesita mult timp.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunica („în mod normal” - ca să vă citez) putea/avea dreptul să lase testament în favoarea oricui ar fi voit ea. Ceea ce a și făcut. Nu era obligată să lase tastament în favoarea dvs. Nimeni nu este obligat să lase testament în favoarea cuiva (indiferent cine ar fi acesta și indiferent de motiv).

La rândul său, moștenitorul rezervatar (dvs. în speță) are dreptul (nu obligația!) să solicite reducțiunea - dacă testamentul îi încalcă rezerva succesorală. Legea stabilește împerativ numai dreptul la rezervă, nu și obligația exercitării acestui drept.

Mai exact, rezervatarul are două posibilități:
1- să respecte actul de ultimă voință (testamentul - așa cum este el)
2 - să solicite reducțiunea liberalităților excesive (în speță a acelora ce formează obiectul testamentului lăsat verilor mamei dvs.)

Acțiunea în reducțiune este însă prescriptibilă.

Prin urmare, la întrebarea dvs. astfel cum a fost formulată („pot să-i dau în judecată pe verii mamei”) răspunsul este: puteți!

Întrebarea ar fi dacă - în condițiile expuse (= cca 12 ani trecuți de la data decesului) - se mai poate obține ceva. (având în vedere termenul de prescriție de 3 ani).

La această întrebare nu se poate răspunde aici din lipsa datelor esențiale (din „capitolul”: ce ziceți că ați făcut în ultimii 12 ani?). Când ați aflat dvs. de existența/conținutul testamentului? Când, mai exact, „au făcut succesiunea”? Dvs. unde erați? Ați fost chemat la notar? etc. (sunt multe întrebări de adresat/aspecte de clarificat înainte de a evalua ce șanse aveți).

Ultima modificare: Miercuri, 18 Aprilie 2018
romascanu, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Nu sunt deloc de acord cu opinia dvs. Bunica nu ma poate dezmosteni.

Alte discuții în legătură

Testament liviuursu liviuursu Mama mea vrea sa-mi faca testament prin care sa-mi treaca toata averea sa.Am un frate care a decedat .El are doi copiii.Intrebarea mea este daca dupa decesul ... (vezi toată discuția)
Dezmostenire DanCristian199 DanCristian199 Cand poate fi un urmaș dezmostenit? În ce fel isi poate pierde dreptul? Dacă părintele lasa averea în timpul vieții lui altcuiva,urmașul isi pierde ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa moarte iuli113 iuli113 ma intereseaza si pe mine daca ma poate ajuta cineva. bunica mea a decedat ea este trecuta in c.f.ca fiind proprietara a unui imobil,bunica are un sot pe ... (vezi toată discuția)