Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Vreau să vă cer un pic de ajutor pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Vreau să vă cer un pic de ajutor pentru că nu ...

Bună ziua!
Vreau să vă cer un pic de ajutor pentru că nu știu de la cine aș putea să mă interesez. Socrul meu lucrează la o școală ca Îngrijitor clădiri/Muncitor întreținere , în ianuarie și-a rupt piciorul și a fost operat apoi a primit concediu medical și acuma este acasă. Problema noastră este că până acuma a primit trei hârtii cu concediu medical din care două sunt trecute pe adeverința de la locul de muncă pentru medic dar al treilea fiind din data de 01.02.2023 până în data de 15.02.2023 nu este. Doamna directoare zice că nu poate să fie trecută doar după ce intră salariul din martie. Problema este că astfel nu pot lua alt concediu medical de la medicul ortoped în continuare numai când duc adeverința cu toate cele trei concedii trecute. Există așa ceva că nu poate trece zilele de concediu pe adeverință numai dacă trecem în luna cealantă?
Mulțumesc din suflet dacă cineva mă poate ajuta că nu prea știu ce să fac în momentul de față!
Buna ziua!
Inteleg din cele relatate ca socrul dvs are pana acum trei concedii medicale, iar pentru primele doua i s-a eliberat o adeverinta de la locul de munca. In momentul in care se emite o adeverinta pentru medic, nu are importanta daca este medic de familie sau specialist, la fel cum, nu are importanta daca acel concediu medical a fost emis inainte de data urmatorului salariu, cata vreme documentul (concediul medical) a fost luat in evidenta la Resurse Umane si Salarizare, acestia sunt obligati sa emita o noua adeverinta in acest sens cu toate datele, adica inclusiv cu cel de-al treilea concediu medical. Nu exista nicaieri, in nicio lege ca nu se poate elibera adeverinta pentru medic daca nu s-a incasat salariul pt luna urmatoare. Aceste adeverinte se elibereaza ori de cate ori este necesar si au valabilitate 30 de zile de la data emiterii.
Aveti aici si extras din actul normativ care reglementeaza modalitatea de eliberare a adeverintei.
Ordinul 15/2018 ART. 34
(1) În vederea acordării certificatelor de concediu medical, plătitorii de indemnizaţii de asigurări sociale
de sănătate au obligaţia să elibereze asiguratului adeverinţe din care să rezulte numărul de zile de concediu
medical pentru incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12/24 luni, după caz, conform modelului
prevăzut în anexa nr. 7.
(2) Pentru a beneficia de certificate de concediu medical, persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. B şi
alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin
Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, au obligaţia de a solicita adeverinţa prevăzută
la alin. (1) de la casele de asigurări de sănătate cu care au încheiat contractul de asigurare pentru concedii şi
indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate.

Sper ca v-am fost de ajutor!
O zi buna si multa sanatate!
KlausTudor, utilizator