Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Model contestatie PV suspendare permis de conducere ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Model contestatie PV suspendare permis de conducere pentru viteza

Buna seara
Puteti sa ma ajutati cu un model de contestatie PV suspendere permis de conducere pentru viteza?
Am condus pe un drum European ( intre localitatile Macin si Smardan - judetul Tulcea) unde am fost oprit de radar, iar d-nul politist mi-a precizat ca aveam 118km/h si imi suspenda permisul. Am spus ca eu nu aveam aceasta viteza (118km/h) si sunt pe drum European unde limita este de 100km/h. Mi-a spus ca este o restrictie de viteza in urma cu vreo 10km de 60km/h, limita pe care eu nu am vazut-o, mai ales ca nu erau lucrari in zona sau altceva si merg frecvent pe aceasta portiune de drum.
Pot sa contest aceasta suspendare?
Aveti vreun model in acest sens?
Multumesc mult!
Sorin Perianu, utilizator
Nu exista un model de contestatie in acest caz. Politia va prezenta la proces proba video (asa e normal) a faptei dvs. trebuie sa aveti argumente si probe sa aratati ca nu e...chiar asa.
Buna ziua.
Am decis sa nu mai fac contestatie..insa, nu am semnat PV si urma sa mi-l trimita prin posta. Am nevoie de el sa fac cerere sa imi reduca suspendarea de la 3 luni la una.
Aveti idee cum pot afla unde este, unde trebuie sa ma duc? Mi l-a intocmit politia rutiera din Macin.

latka a scris:

Nu exista un model de contestatie in acest caz. Politia va prezenta la proces proba video (asa e normal) a faptei dvs. trebuie sa aveti argumente si probe sa aratati ca nu e...chiar asa.

Sorin Perianu, utilizator
Tot la politie veti gasi rezolvarea. Semnarea unui PV de contraventie nu inseamna recunoasterea faptei, ci ca ati luat la cunostinta.
In orice caz, PV de contraventie trebuie sa va ajunga acasa in citeva saptamini. Platiti in maxim 48 de ore de la data inscrisa pe plic jumatate din minimul amenzii si va inscrieti la examenul de micsorare a suspendarii permisului.
Un model de contestație pentru retinerea permisului pentru viteză