avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata facturilor asociatiei de proprietari de catre ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata facturilor asociatiei de proprietari de catre administrator

Ca administrator de bloc, pot plati facturile asociatiei dintr-un cont propriu (al meu) ??? In acest fel scap de deplasare la CEC, unde asociatia are cont, si care este departe plus ca plata din acel cont al asociaqtiei implica comisioane. Ma gandeam sa fac plata din contul meu, apoi sa pun sumele achitate inapoi in cont. Va intreb daca implica ceva probleme legale !
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: nicu1iancu , utilizator 09:07, 21 Aprilie 2018
Din contul dvs.le platiti fara comision?
Cate facturi aveti intr-o luna?
Cate au valoare mai mare de 5000 de lei?
Nu e mai simplu sa mergeti cu numerarul la CEC, il depuneti in contul asociatiei, duceti si ordinele de plata pentru facturi si lucrurile sunt clare si legale?
Sunt si banci care au oferte pentru asociatii si pentru un comision aproximativ la fel aveti si internet banking si nu au comision la incasare.
Cenzorul dvs.ce parere are?
Ultima modificare: Vineri, 20 Aprilie 2018
elenazan, utilizator
elenazan
Din contul meu platesc cu cardul direct pe site la furnizor, fara niciun fel de comision. La 7,5 lei pe luna comision de administrare nu gasesc la nicio banca, basca sa mai beneficiez si de internet banking. Cat despre legalitate, nu am gasit pe nimeni sa argumenteze ca nu ar fi legal. Una e sa sustii acest lucru, alta e sa fie demonstrat cu o lege sau altceva de genul....

elenazan a scris:

Din contul dvs.le platiti fara comision?
Cate facturi aveti intr-o luna?
Cate au valoare mai mare de 5000 de lei?
Nu e mai simplu sa mergeti cu numerarul la CEC, il depuneti in contul asociatiei, duceti si ordinele de plata pentru facturi si lucrurile sunt clare si legale?
Sunt si banci care au oferte pentru asociatii si pentru un comision aproximativ la fel aveti si internet banking si nu au comision la incasare.
Cenzorul dvs.ce parere are?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plati catre radet doru barbu doru barbu Asociatia de locatari are cont curent in BCR.Plata facturilor RADET se face prin BCR si numai prin BCR( pe factura scrie contul asociatiei la BCR).Ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Impartirea cheltuielilor pe proprietari, la plata intretinerii prin ordin de plata latka latka Care sunt cheltuielile legate de contul bancar al unei asociatii ( in principiu m-ar interesa in mod specific la CEC Bank) si cum imparte cheltuielile pe ... (vezi toată discuția)
Cont bancar la asociatiile de proprietari si comisioane la incasare w_v_w_v w_v_w_v As dori sa stiu ce banci folositi pentru conturile asociatiilor dv. Daca pana acum ma laudam cu banca mea Raiff acum au introdus un nou comision la incasare ... (vezi toată discuția)