Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata facturilor asociatiei de proprietari de catre ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata facturilor asociatiei de proprietari de catre administrator

Ca administrator de bloc, pot plati facturile asociatiei dintr-un cont propriu (al meu) ??? In acest fel scap de deplasare la CEC, unde asociatia are cont, si care este departe plus ca plata din acel cont al asociaqtiei implica comisioane. Ma gandeam sa fac plata din contul meu, apoi sa pun sumele achitate inapoi in cont. Va intreb daca implica ceva probleme legale !
Multumesc !
Din contul dvs.le platiti fara comision?
Cate facturi aveti intr-o luna?
Cate au valoare mai mare de 5000 de lei?
Nu e mai simplu sa mergeti cu numerarul la CEC, il depuneti in contul asociatiei, duceti si ordinele de plata pentru facturi si lucrurile sunt clare si legale?
Sunt si banci care au oferte pentru asociatii si pentru un comision aproximativ la fel aveti si internet banking si nu au comision la incasare.
Cenzorul dvs.ce parere are?
elenazan, utilizator
elenazan
Din contul meu platesc cu cardul direct pe site la furnizor, fara niciun fel de comision. La 7,5 lei pe luna comision de administrare nu gasesc la nicio banca, basca sa mai beneficiez si de internet banking. Cat despre legalitate, nu am gasit pe nimeni sa argumenteze ca nu ar fi legal. Una e sa sustii acest lucru, alta e sa fie demonstrat cu o lege sau altceva de genul....

elenazan a scris:

Din contul dvs.le platiti fara comision?
Cate facturi aveti intr-o luna?
Cate au valoare mai mare de 5000 de lei?
Nu e mai simplu sa mergeti cu numerarul la CEC, il depuneti in contul asociatiei, duceti si ordinele de plata pentru facturi si lucrurile sunt clare si legale?
Sunt si banci care au oferte pentru asociatii si pentru un comision aproximativ la fel aveti si internet banking si nu au comision la incasare.
Cenzorul dvs.ce parere are?