Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... protectia datelor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

protectia datelor

Buna ziua,
Avem un site online, de unde preluam comenzi pentru vanzare, pentru care inteleg ca trebuie sa avem o persoana desemnata, responsabila cu protectia datelor clientilor. Acum nu stiu exact care este procedura si as vrea sa ma lamuriti; eu inteleg ca:
-trebuie sa ne inscriem la ,, AUTORITATEA NATIONALA DE SUPRAVEGHERE A PRELUCRARII DATELOR CU CARACTER PERSONAL’’ , care se poate face si on-line;
-persoana pe care noi vrem sa o desemnam este angajata la noi in firma, are studii in domeniu IT, se ocupa de site, urmand a da o decizie interna si a o numi ,, cu acte ‘’ pentru aceasta responsabilitate plus act additional la fisa postului ; nu inteleg daca TREBUIE SA SE CALIFICE PRIN CURSURI DE CALIFICARE PENTRU A OCUPA ACEASTA RESPONSABILITATE ...?
Este correct cum am inteles eu si cum as vrea sa procedez? Insist pentru faptul ,, DACA ARE NEVOIE SI DE ALTE CURSURI ‘’ SPECIALE PENTRU PROTECTIA DATELOR.
Multumesc.

Responsabilul cu protecția datelor: Ce variante are firma ta pentru a ocupa funcția de DPO
www.avocatnet.ro/articol_458...

sau

Cum trebuie să fie DPO (responsabilul cu protecția datelor)
[ link extern ]
Multumesc, model pentri fisa postului pentru cor 242231 imi puteti da?
Vedeti aici
[ link extern ]