Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire garantie materiala
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire garantie materiala

În situația unui gestionar, căruia i s-a constituit garanția materială prin retineri din salariu si vărsarea banilor în contul de garanție deschis la CEC, dar care are poprire instituită, la emiterea adresei de restituire a garantiei, banca susține că întreaga suma va fi vărsată creditorului care a instituit poprirea. Este legal având în vedere că garanția s-a constituit prin retineri succesive din salariu?
Buna ziua,

Daca sunteti supus unei executari silite, creditorul poate executa orice suma care se regaseste in conturile dvs. bancare sau care trebuiesc achitate de catre angajator ori alte persoane, in limitele si cu restrictiile prevazute de lege.

In situatia prezentanta de dvs., suma retinuta ca si garantie materiala poate fi executata in momentul in care angajatorul ar trebui sa va restituie aceasta suma (probabil ca urmare a incetarii relatiilor de munca). Asadar, este legal sa vi se execute aceasta garantie, dar doar in momentul in care angajatorul dispune restituirea garantiei.
Se executa în cuatum de 100% sau procentul prevăzut de Codul Muncii având în vedere că s-a constituit prin retineri salariale?