Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nereguli grave intr-o asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nereguli grave intr-o asociatie de proprietari

Presedintele se substituie administratorului. Ia decizii in mume propriu.Nu respecta nici un articol din L230/2007 privitor la accesul la documente, convocari AG si sedinte CE, informari conform L34/2015,intocmire documente necesare unei asociati, evidenta fonduri ale asociatiei, punere in aplicare hotariri AG sau CE,actionare in judecata a unui restantier vreme de mai bine de 5 ani.Mai grav prin plasarea unitatii video, a unui sistem de supraveghere, in locuinta unui proprietar, acesta ne urmareste pas cu pas. Rog precizati o institutie unde pot reclama acest abuz.Situatia descrisa, reclamata, in mod repetat, la serviciul specializat din primarie, acesta s-a declarat neputincios a sanctiona abaterile (exceptie o mica amenda pentru lipsa unei AG in primul trimestru al anului 2017 ), si intocmiri note de constatare cu masuri ferme la 3 zile si la 30 de zile (ramase la stadiul de masuri pe hirtie ). Sesizarea la sectia de politie a sectorului, s-a lasat cu indrumarea de a respecta legea desi s-a reclamat inselaciune in dauna proprietarilor prin marirea procentului de cota parte indiviza din prop. comuna (disparind o cota de 17% a unui proprietar si modificarea anexei la contractual initial de asociere din feb.2000) vreme de 16 ani si parafata de presedinte.Totul se intimpla datorita neimplicarii si dezinteresului membrilor asociatiei.Multumesc pentru comentarii si raspunsuri. Fost membru in CE , demisionat. Asociatie de proprietari ,scara de bloc cu 48 apartamente de 1/2/3/4 camera.
BIRLEAZA NICOLAE, utilizator
Concret cum se substituie presedintele administratorului de imobil?
Pentru instalarea sistemului de supraveghere toti proprietarii din imobil ati dat acord individual?
Daca nu vi s-a soliciitat acordul individual,sesizati oficial politia teritoriala,care va dispune dezafectarea sistemului
Acuzatia de inselaciune este probata legal?
In aprecierea dv cine se face vinovat de inselaciune prin majorarea cotei indivize?
Referitor la postarea dv noua blocata de catre administratorul forumului,daca nu solutionati la nivelul asociatiei de proprietrai este de preferat sa sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari/locatari din primarie
Este evident ca in situatia prezentata de dv,care denota mai multe nereguli si incalcari ale dispozitiilor in vigoare,daca nu exista mai multi proprietrai care sa denunte maniera de exercitarea responsabilitatii de presedinte,nu veti reusi sa indepartati actuala persoana care exercita responsabilitatea de presedinte de asociatie
Trist dar adevarat,va confruntati cu una dintre multele cazuri in care proprietar o data ales presedinte de asociatie se considera ales pe viata si se comporta ca pe mosie
Revin cu o noua precizare dupa cea de-a doua postare,multumindu-i utilizatorului care a comentat in 26 aprilie 2018, informindu-l ca in 2016 si 2017 m-am adresat prin doua petitii serviciului de indrumare si control asoc. de prop. din primaria de sector (SICAP) . Dupa nenumarate incercari (si cu ajutorul politiei de sector ) dupa citeva luni, serviciul a reusit a controla unele ?? documente ?? ale asociatiei intocmind doua note de constatare incheiate cu masuri concrete la 3 si 30 de zile, care bineinteles, au ramas numai pe hirtie. O singura amenda in cuantum de (?) aplicata in 2017, pentru lipsa adunare generala in primul trimestru. Singura AG pe 2017, in 14 dec. reconvocata ? in 18 ian.2018 total neconform cu cerintele legale.Evident ca actuala stare de lucruri nu poate fi schimbata fara implicarea proprietarilor care fie nu cunosc legea , fie sint ocupati a rezolva problemele curente, individuale , fie din comoditate.Nu inteleg de ce administratorul acestui forum a blocat a doua postare , unde am adus precizari unui caz concret si real si nici pe departe a fi singular si lipsit de interes pentru alte asociatii.
BIRLEAZA NICOLAE, utilizator