Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului

Ce elemente obligatorii trebuie să conțină fișa postului?
Legislatia in materie nu reglementeaza un model-cadru al unei fise de post care sa fie general valabil, exceptie facand unele categorii de salariati din sectorului public.

Fisa postului: Ce elemente trebuie sa cuprinda si de ce trebuie intocmita?
www.avocatnet.ro/articol_381...
Specifică d-na Elena Voinea: ,, semnătura și ștampila companiei". Se poate pune stampila instituției pe o fisa de post care nu este înregistrată? Fisa de post poate produce efecte juridice dacă nu este înregistrată și nu are stampila instituției?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Unde scrie ca trebuie inregistrata fisa postului , iar stampila nu mai este obligatorie pentru sectorul privat ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
,,data avizarii - data la care a fost aprobata fisa postului de catre departamentul juridic/resurse umane, de catre superiorul celui care a intocmit fisa ori de catre o alta persoana desemnata prin acte oficiale ale organizatiei. Se trece data, numele si prenumele persoanei care avizeaza, functia acesteia, semnatura si stampila companiei." Poți pune stampila instituției pe o hârtie ( fișa postului) fără a fi înregistrată?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Atat timp cat nu exista legislatie , in doctrina se pot opina multe.

Daca fisa postului este anexa la c.i.m., prin urmare ea face parte din acesta si ca atare nu trebuie inregistrata separat.