Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contributii PFA 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contributii PFA 2018

Buna ziua.

Am tot citit informatii despre contributiile unei PFA in 2018, am inteles ca acum se plateste CAS si CASS calculat la 12 salarii minime pe economie, insa intrebarea mea este: Daca acea PFA nu inregistreaza niciun venit, insa nici cheltuieli, este obligat sa plateasca oricum aceste contributii?
CAS = 5.700 lei, anual
CASS = 2.280 lei, anual

Multumesc anticipat.
AlexandraU, utilizator
Veti depune declaratia unica 212 pentru impozitul pe venit calculat la un venit estimat declarat de dumneavoastra in declaratie si tot in declaratie, daca acest estimat este sub plafonul de 22800 lei, nu bifati nimic si nici nu veti plati contributii sociale.
Va multumesc mult. Asa intelesesem si eu, insa ma induse in eroare in calculator online, in care arata la un venit de numai 3000 de lei, aceleasi contributii. M am decis apoi, sa mai intreb. Multumesc.