Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Grup facebook denigrator
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Grup facebook denigrator

Buna ziua,
Daca intr-un grup de facebook, cu o audienta destul de mare (desi grupul este de tip "closed"), sunt persoane care posteaza constant articole denigratoare, de cele mai multe ori false, iar in sectiunea de comentarii se posteaza mereu cuvinte jignitoare, despre persoane publice politice, exista vreo sansa ca acele persoane (cei care comenteaza, sau macar cei care posteaza) sa fie trasi la raspundere?
Multumesc.
_ddaniel, utilizator
Calitate in a promova o eventuala actiune civila ar avea doar persoana/persoanele defaimate, a carui /caror onoare sau reputatie a fost afectata.Stati linistit oamenii politici romani au obrazul gros nu prea isi fac astfel de probleme
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Am inteles. Oricum este frustrant si in acelasi timp periculos cum se raspandeste acest fenomen, si mai ales cum atrage persoane care investesc prea putin, spre deloc, timp in a se documenta asupra unor fapte; si care din pacate au dreptul la un vot, aparent in totala necunostinta de cauza.
Va multumesc pentru raspuns!
Conform jurisprudentei CEDO, politicienii pot fi criticati foarte acid de catre cetateni, chiar pe nedrept. Ce nu este permis este instigarea la violenta, de ex. "X locuieste la adresa cutare, haideti sa ne adunam acolo si sa-i dam foc la casa, dupa ce iese il luam la bataie!"