Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire curte, fara a iesi din cota indiviza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire curte, fara a iesi din cota indiviza

Buna ziua,
ma confrunt cu urmatoarea problema:
Locuiesc intr-o casa administrata de Statul Roman, in care se afla 6 apartamente. Un singur vecin a cumparat imobilul in care a locuit apoi l-a vandut. Noul vecin a venit si a inceput sa construiasca noi garduri si porti pe motiv ca-si doreste sa nu fie deranjat. Eu locuiesc in spatele curtii si prin urmare acum trebuie sa trec prin alte 2 curti ca sa ajung acasa. Pe la el prin curtea nou formata oricum mai trebuie sa treaca si alti doi vecini: unul nu are baia in casa si trebuie sa vina la baie, iar celalalt are o boxa la care are acces tot prin spatele casei. Mentionez ca terenul nu este iesit din indiviziune iar drum de acces nu a lasat (nici nu are cum sa lase pentru ca terenul este ingust). Cui ar trebui sa ma adresez pentru a stopa contruirea acestor constructii pentru care nu are niciun act?
Construirea de garduri sau imprejmuiri se poate face numai in baza unei autorizatii de construire eliberata de primarie, ca atare, impreuna cu toate persoanele interesate, sesizati primaria prin serviciul specializat, inspectoratul de stat in constructii, politia locala serviciul disciplina in constructi si eventual instanta de judecata. Poate fi oportun sa luati legtura si cu un avocat care sa vada precis ce acte aveti si care este situatia juridica a imobilelor in discutie.
trandafir2, moderator