Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gard intre proprietati.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gard intre proprietati.

Buna seara,intre doua propritati cine trebuie sa faca gard? Proprietarul care are gardul in partea dreapta a propritatii? Trebuie sa participe la cheltuiala gardului si celalalt propritar? Daca nu vrea sa faca gard cum se poate obliga?
Buna seara,
Conform art. 560 Cod Civil
Obligaţia de grăniţuire
Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.
Asta inseamna ca se platesc de catre amandoi in parti egale.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Impartirea terenului sa facut in 1970 cind sa cumparat terenul dar gardul nu sa facut intre proprietari.Sa facut doar o carare,acum propritari de jos vor mai mult si nu vor sa faca gard si au intrat in gradina lui maicamea taindui din vita de vie.
Atunci nu aveți alta soluție decât sa faceti o acțiune in granituire in fata instanței. Apelați la un avocat pentru acest demers