avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Construiesc o casă și doresc să folosesc beton de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Construiesc o casă și doresc să folosesc beton de la o stație. Unde și cum îl pot analiza, ca să fiu sigur că primesc ce plătesc?

Construiesc o casa si doresc sa folosesc beton de la o statie. Ce trebuie sa primesc de la statia de beton in afara de factura si certificatul de garantie? Eu vreau sa fie analizat betonul in laborator,. Sa apelez la un alt laborator de analiza a betonului? (pe cont propriu). Trebuie sa vina ei la fata locului?
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ah, acum înțeleg! Garanția oferită de fabricant e susținută de documentația sistemului calității. Care e certificat, de regulă. Ea se bazează pe înregistrâri de bilanț de materiale, ale preparării, etc. Deci nu toate loturile produse sunt analizate, iar rezultatele sunt asumate și de celelalte. Firește câ puteți solicita prelevări și analize doar pentru dvs., dar ele vâ vor costa suplimentar și oricum vor veni la 3-5 zile după turnare
Aveti idee cat costa?Analiza betonului nu ar trebui sa fie gratis?Adica cumpar ceva cu factura si ei nu imi dau certificat de garantie?Pai ce incredere sa mai am eu?Il fac la betoniera, decat sa imi aduca C 8/10 in loc de C16/20.Si poate ma mai fura si la cubaj.
Care este diferenta intre certificat de calitate al betonului si buletinul de analiza a compozitiei betonului livrat?Ce cuprinde fiecare?
Ultima modificare: Vineri, 11 Mai 2018
gi-jane2, moderator
Certificatul de calitate se emite pentru tot betonul preparat in statia de betoane la un moment dat. Din acest beton se umple betoniera cu care este livrat betonul la dvs.
In mod normal, cele 2 documente trebuie sa contina aceleasi elemente. Daca vi se da un singur document nu veti fi sigur pe ce ati primit.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fireste ca stiu cat costa, dar acesta este pretul pe care il suporta clientul neprofesionist (cu scuze) atunci cand vrea sa se abata de la metodologiile curente de lucru. Este diferenta dintre un produs de pe raft si unul, aproape identic, confectionat special pentru dvs.
Certificatul de calitate contine in mare: nr. lot, data si locul fabricatiei, standardul aplicabil, criteriile de acceptanta. In plus, o declaratie de conformitate a fabricantului.
Buletinul de analiza contine, in plus, rezultatele testelor mecanice executate pe epruveta din lotul.... (lotul selectionat). Este motivul pentru care buletinul de analiza se emite la cateva zile sau chiar o saptamana dupa ce vi s-a livrat betonul, chiar daca l-ati platit.
Conform bunelor practici de fabricatie ale producatorului (care este agrementat de INCERC, sau cum s-o mai numi acum), mostrele pentru analiza se recolteaza odata la x loturi, toata povestea avand in spate o analiza de risc asumata si aprobata.
Scuze pentru limbajul tehnic
Ultima modificare: Joi, 10 Mai 2018
adriandimitriu, utilizator
Eu doresc sa iau cantitatea si calitatea de beton, cu acte , cu buleti,. cu certificat cu tot ce trebuie.Daca ceva nu este in ordine, o sa-mi zica ca nu am respectat conditiile de turnare (ploaie, etc) si eu atunci cum dovedesc??Apropo, 290 lei/mc , vechiul beton B 250?Fara pompa, fara nimic.
Romania

Ultima modificare: Joi, 10 Mai 2018
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Este obligatoriu legal pv de analiza a betonului? marius740 marius740 Buna ziua. Am turnat beton cu CIFA (pompa) si am primit declaratia de conformitate a betonului (clasa, reteta etc) la fiecare CIFA. Dpdv legal am ... (vezi toată discuția)
Cand e nevoie de diriginte de santier? cristinamariav cristinamariav Urmeaza sa incep in primavara constructia unui obiectiv civil, localizat in mediu rural, compus din: - gard -grajd cai - fanar - casa familiala ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract de antrepriză cu grave erori de execuție: cum pot constrânge constructorul să-mi restituie sumele care nu i se cuvin? vasea_13 vasea_13 Buna ziua! Va rog sa-mi dati un sfat la problema pe care o expun: In ianuarie am incheiat un contract cu o firma in vederea construirii unei case la rosu. ... (vezi toată discuția)