Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poate fi preluată obligația de întreținere de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poate fi preluată obligația de întreținere de către moștenitorul debitorului?

Buna seara. Mama a decedat in urma cu 2 luni. Ea era debitoare intr-un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si habitatie viagera. Creditorul este un batran cu varsta de 91 de ani. Am obtinut calitatea de mostenitor si doresc sa preiau obligatiile mamei. Batranul doreste acest lucru dar se pune problema ca batranul, datorita varstei are si perioade de senilitate. Are un fiu cu care nu a avut relatii bune si care il vizita pe batran de 2,3 ori pe an. Au sustras buletinul batranului, iar in prezent ei ii incaseaza pensia. Doresc sa stiu daca va fi valabila.o declaratie data in fata notarului de.catre batran din care sa rezulte dorinta lui in contextul in care el mai are si perioade de senilitate si cum pot intra in posesia buletinului batranului. Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
1. Ii faceti alt C.I. si gata
2. faceti o cerere la posta sa nu mai fie data pensia copilului
3. Mergeti cu persoana respectiva si cu un reprezentant al primariei la notar si da declaratie ca acea clauza este preluata de dumneavoastra.
Va fi valabila declaratia ?Batranul nu povesteste nimic. El raspunde numai daca este intrebat. Ma gandesc ca reprezentantul primariei si notarul vor vrea ca batranul sa isi exprime dorinta fara sa i se puna intrebari.Fiul lui vrea sa il.declare ca are lipsa de discernamant si nu este in masura sa hotarasca singur cine vrea sa il ingrijeasca pe viitor.

Fiul si-a exprimat clar intentia de a -l interna intr -un camin pentru varstnici, pe motiv ca va fi mai bine ingrijit. Noi nu dorim acest lucru si nici batranul nu doreste, mai ales ca in contract mai este specificata si o clauza de habitatie viagera. Fiu urmareste doar beneficii financiare.