Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiuni firma mare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiuni firma mare

Buna ziua,am si eu o intrebare... primit o instiintare ca mama mea care a decedat avea niste actiuni cum se dadeau pe timpul revolutiei la o firma. Doar ca nu stiu cate actiuni are,daca eu nu stiu ei pot sa ma pacaleasca?si ar trebui sa primeasca dividente pe ultimii 20 de ani?multumesc anticipat
Mergeti la notar cand veti face succesiunea si el va contacta depozitarul central de unde va obtine extras de cont pe cnp-ul titularului decedat si vor fi trecute actiunile in masa succesorala si apoi in certificatul de mostenitor. Dupa obtinerea certiicatului, veti transmite dumneavoastra copie dupa el si alte acte necesare la depozitarul central pentru a fi facuta modificarea de proprietar si in registrul actionarilor numai dupa aceea veti putea incasa dividendele cuvenite sau sa va vindeti aceste actiuni. Dividedele se incaseaza doar pe ultimii trei ani, restul se pierde daca nu sunt ridicate la timp. Firma da dividendele print-o banca. Asa ca nu asteptati sa treaca timpul si urmati acesti pasi.
Multumesc frumos de raspuns