avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ref L31/1990 sectiunea SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ref L31/1990 sectiunea SRL

Buna ziua

De cateva zile citesc legea 31/1990 si am cateva nelamuriri referitor la numirea unui administrator intr-un SRL.
La sf anului 2001 am fost angajata cu carte de munca in functia de asistent director.
La sf anului 2005 dupa o cearta intre asociati, unul din asociati si administrator al firmei si-a dat demisia si retragerea lui din societate. Astfel in martie 2006 am fost numita de cei 2 asociati ramasi in firma ca administrator si s-a inregistrat acest lucru la Reg com. Eu de buna credinta fara prea multe cunostinte am schimbat la ITM pe cartea de munca functia din asistent in administrator. Statul de plata s-a continuat, s-au achitat toate darile la stat fara nicio intrerupere pana in prezent.
Dar cu toate astea in lege spune ca o persoana care detine functia de administrator intr-un SRL avand cel putin doi asociati nu poate avea contract de munca incheiat cu firma sau mai exact pe timpul mandatului se suspenda automat contractul individual de munca. Au existat la art 137 foarte multe completari inca de la inceputul anului 2006 dar tot nu sunt lamurita.
Intrebari:
1.Cartea mea de munca in acest tot timp s-a intreupt ? Voi mai avea vechime in aceasta perioada?
2.Ce trebuie sa fac in cazul in care vechimea cartii mele de munca a suferit modificari din cauza art 137
3. Firma in acest timp a fost in ilegalitate ?

Va multumesc anticipat
Roxana Milita
RoxanaMilita a scris:

Dar cu toate astea in lege spune ca o persoana care detine functia de administrator intr-un SRL avand cel putin doi asociati nu poate avea contract de munca incheiat cu firma sau mai exact pe timpul mandatului se suspenda automat contractul individual de munca. Au existat la art 137 foarte multe completari inca de la inceputul anului 2006 dar tot nu sunt lamurita.


Este adevarat ca art. 137 ind. 1, la alineatul 3 spune : " pe durata indeplinirii mandatului, administratorii nu pot incheia cu societatea un contract de munca. In cazul in care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului."

Dar ... acest articol se refera la administratorii (membrii CA) unei societati pe actiuni. Prin urmare, el nu se aplica in cazul dvs.
Da este adevarat ce spune-ti, numai ca legea este confuza la sectiunea SRL nu da detalii ba chiar daca ma iau dupa intrarea in vigoare a OUG nr. 82/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale si a altor acte normative incidente, cumulul „salariat+administror” sau cumulul „asociat unic + administrator+salariat” ma duce sa cred in continuare ca din 2006 pana in 2008 cartea mea de munca s-a suspendat. Eu am plecat de la acest paragraf chiar daca se referea la societatile pe actiuni pt ca nu scrie nimic clar de SRL , crezand ca poate nu citesc eu toata legea cu completarile la zi. Lamuriti-ma va rog daca se poate clar cu art din lege sau orice alta parere unde ma pot docume.

Va multumesc anticipat
Art.196 alin.4 din Legea 31/1990 (introdus prin O.U.G. nr.82/2007) stipuleaza ca: „Dispozitiile privitoare la administrarea societatilor comerciale pe actiuni nu sunt aplicabile societatilor cu raspundere limitata, indiferent daca acestea sunt sau nu supuse obligatiei de auditare”.
Daca potrivit art.196 alin.3 „Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat este”, acesta fiind si unicul administrator in cele mai multe cazuri, nu vad de ce, daca firma (SRL) are doi asociati sa se aplice legea ca in cazul S.A.
Este inca o mare controversa in jurul acestui subiect, asa incat, atata timp cat legea nu e clara, luati partea care va convine. Adica strict art 196 alin 4.
Puteti fi si salariat si administrator daca este SRL .
Numai la societatile pe actiuni administratorul societatii nu poate fi si angajatul societatii .
Precizarea asta am aflat-o in primavara asta , fiind data de o persoana calificata unui cetatean strain care vroia sa stie daca poate fi si asociat unic si administrator .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl, 2 asociati, ambii administratori Sweet_Flower Sweet_Flower Ajutor, va rog. In cazul unui srl cu 2 asociati, ambii administratori care vor sa fie remunerati, cum ma sfatuiti sa procedez??contract de munca, ... (vezi toată discuția)
Carte munca administrator? anthonia anthonia pana nu demult se spunea ca un srl cu doi asociati,doar unul poate fi angajat cu carte de munca,mai nou se vehiculeaza ca pot fi amandoi angajati ... (vezi toată discuția)
Administratorul unui srl are contract de munca? raluca tvs raluca tvs Daca se poate as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva care a experimentat o astfel de situatie: In cadrul unei compani de tip S.R.L administratorul isi ... (vezi toată discuția)