Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu victimă. Câți bani se pot obține ca ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu victimă. Câți bani se pot obține ca despăgubire, și cât timp durează un astfel de proces?

In luna decembrie 2017 bunicul meu a fost calcat de masina
Era pe trotu/oar si din spate a venit un destept cu spatele si la aruncat in mijlocul strazii rupandui piciorul de la mijloc

A fost operat si ia bagat o tija metalica
Parintii mei au cheltuit undeva la 1000euro pana acum cu tratamente mancare , operatia etc

Intrebarea este: Cati bani poate primi bunicul meu si cat timp dureaza un astfel de dosar
Manuela Rășină, administrator
Poate obține repararea prejudiciului material cauzat de acel delict civil, plus daune morale.
Materie juridică: răspundere civilă delictuală.
Estimativ, probabil poate dura intre 6-12 luni un asemenea litigiu, de la data depunerii acțiunii.
Cate zile de ingrijiri medicale sunt stabilite prin certificatul medico-legal?
In spital am stat cu el 1 luna si ceva , pe certificat are cred 1 an / 2.
Ma intereseaza suma pe care o va primi , minim si maxim , si durata procesului
Astazi dupa 5 luni a fost la primarie sa semneze un act pentru proces
Daca nu este indicat in mod corect numarul de zile de ingrijiri medicale , este dificil sa poate fi facuta o estimare a daunelor morale.
Ingrijiri medicale (la spital)
1 luna este
Bogdanvolt, utilizator