Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca perioada determinata

sunt angajata cu contract de munca pe perioada det 3 luni de la 1 sept. la 1 dec am promisiunea ca mi se va reinoi contractul cu unul pe perioada nedeterminata.
va rog sa imi spuneti daca am dreptul la zile libere in cazul contractului pe per determinata. eu am nevoie de 4 zile libere de pe 28 pe 31 dec.
va multumesc
Depinde ce intelegi prin zile libere?
Daca este vorba de concediu de odihna da.
Daca sunt zile libere pt un evenimene ( casatorie, deces etc.) da.
Vreti sa va invoiti?
Indiferent de durata contractului de munca, toti salariatii au dreptul la 21 de zile concediu de odihna pe an proportional cu perioada lucrat. In medie, pe luna, un angajat are dreptul la 1.75 zile de concediu.
1.75x3 luni = 5.25 zile, practic 5 zile de concediu.
vreau sa plec din bucuresti si nu stiam sub ce forma pot solicita sa am liber in aceste zile.
e foarte bine daca se poate considera CO.

va multumesc mult.
Cu multa placere :bow:
Conditia pentru a beneficia de aceste zile este ca sa se modifice durata contractului , intrucat la data de 1 dec acesta inceteaza de drept daca nu se prelungeste durata lui.