avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin

Buna ziua ...Eu mi-am facut buletinul la 14 ani si valabilitayea acestuia este pana in 2020 intrebarea e trebuie sa il schimb din nou la implinirea varstei de 18 ani sau pot sa il folosesc calatorind pana in 2020?
Cel mai recent răspuns: bep , utilizator 11:51, 28 Mai 2018
Buna seara,
Sunteti in Italia? Va referiti la cartea de identitate emisa de autoritatile italiene?
Nu..ma refereream la buletinul facut in Romania ...deci buletinul care l.am facut la varsta de 14 ani expira in anul 2020 ..mai este nevoie sa mai fac buletinul de 18 ani daca expira in anul 2020 ..precisez ca eu anul acesta fac 18 ani

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Buna seara,
Sunteti in Italia? Va referiti la cartea de identitate emisa de autoritatile italiene?

Buna seara,

Ati postat in forumul Avocatnet Italia, de aceea intrebarea mea a fost cea citata de Dvs. mai sus.

Termenul de valabilitate al cartilor de identitate emise la implinirea varstei de 14 ani este de 4 ani, pana la implinirea varstei de 18 ani. In cazul Dvs., chiar daca pe documentul eliberat termenul scadent este anul 2020, prezentati-va pentru preschimbarea cartii de identitate anul acesta.
Buna seara,

Ati postat in forumul Avocatnet Italia, de aceea intrebarea mea a fost cea citata de Dvs. mai sus.

Termenul de valabilitate al cartilor de identitate emise la implinirea varstei de 14 ani este de 4 ani, pana la implinirea varstei de 18 ani. In cazul Dvs., chiar daca pe documentul eliberat termenul scadent este anul 2020, prezentati-va pentru preschimbarea cartii de identitate anul acesta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ce spuneți dvs rezulta ca nu v-ați făcut prima carte de identitate la 14 ani ci când aveați 16 ani. De aceea valabilitatea actului este pana în 2020. Bănuiesc ca sunteți nascut/a în anul 2000. Nu e nevoie sa schimbați actul la 18 ani. El mai este valabil și deci poate fi folosit pana de ziua dvs de naștere din 2020. Dacă primul act de identitate, care se eliberează după împlinirea vârstei de 14 ani, este făcut chiar la 14 ani, atunci el expira la majorat, deci la 18 ani. Dacă faci actul la 15 ani el expira când împlinești 19 ani. Dacă-l faci la 17 ani el expira la 21 ani. Asta pentru ca valabilitatea actului, pentru persoanele cu vârsta între 14 și 18 ani este de 4 ani. Deci actul dvs de identitate poate fi folosit pana la data expirării în 2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare buletin la 18 ani 25Maria23 25Maria23 Buna ziua, De ce se schimba buletinul de identitate la varsta de 18 ani? Este posibil sa se emita buletinul la 14 ani si sa scrie pe el ca este valabil pana ... (vezi toată discuția)
Buletin 18 ani Andrabd Andrabd Buna ziua, la 14 ani mi am facut buletin iar un an mai tarziu am schimbat domiciliul, respectiv buletinul, anul acesta împlinesc 18 ani, dar buletinul imi ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate korpy korpy Locuim in strainatate de 8 ani. Baiatul meu implineste 18 ani in iunie si nu are carte de identitate deoarece nu a mai fost in tara de cind a implinit 14 ani. ... (vezi toată discuția)