avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare buletin la 18 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare buletin la 18 ani

Buna ziua,

De ce se schimba buletinul de identitate la varsta de 18 ani? Este posibil sa se emita buletinul la 14 ani si sa scrie pe el ca este valabil pana la 18 ani?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: 25Maria23 , utilizator 21:57, 31 August 2015
Ca asa e legea, primul se schimba la 18, apoi la 25, apoi la 35, asta dacă nu apare alt motiv pt care e necesar sa îl preschimbati.
Primul e valabil 4 ani, apoi 7 ani, apoi din 10 în zece, apoi după 60 -70 de ani, e valabil pana la.deces.
Art. 17 din OUG 97/2005
(1) Cartea de identitate se elibereaza dupa cum urmeaza:
a) prima carte de identitate se elibereaza la implinirea varstei de 14 ani;
b) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14-—18 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 4 ani;
c) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18-—25 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 7 ani;
d) cartile de identitate eliberate dupa implinirea varstei de 25 de ani au termen de valabilitate de 10 ani.
(2) Dupa implinirea varstei de 55 de ani, cartea de identitate se elibereaza cu termen de valabilitate permanent. (mai exact pe 60 de ani)
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare carte de identitate CYBORG CYBORG Buna ziua! 1.In acest an -2014- implinesc 60 de ani.Totodata in aprilie 2014 imi expira cartea de identitate.Trebuie sa merg la politie sa-l schimb? 2.Mama ... (vezi toată discuția)
Buletin denidenissa denidenissa Buna ziua ...Eu mi-am facut buletinul la 14 ani si valabilitayea acestuia este pana in 2020 intrebarea e trebuie sa il schimb din nou la implinirea varstei de ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate korpy korpy Locuim in strainatate de 8 ani. Baiatul meu implineste 18 ani in iunie si nu are carte de identitate deoarece nu a mai fost in tara de cind a implinit 14 ani. ... (vezi toată discuția)