Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare buletin la 18 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare buletin la 18 ani

Buna ziua,

De ce se schimba buletinul de identitate la varsta de 18 ani? Este posibil sa se emita buletinul la 14 ani si sa scrie pe el ca este valabil pana la 18 ani?

Multumesc!
Ca asa e legea, primul se schimba la 18, apoi la 25, apoi la 35, asta dacă nu apare alt motiv pt care e necesar sa îl preschimbati.
Primul e valabil 4 ani, apoi 7 ani, apoi din 10 în zece, apoi după 60 -70 de ani, e valabil pana la.deces.
Art. 17 din OUG 97/2005
(1) Cartea de identitate se elibereaza dupa cum urmeaza:
a) prima carte de identitate se elibereaza la implinirea varstei de 14 ani;
b) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14-—18 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 4 ani;
c) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18-—25 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 7 ani;
d) cartile de identitate eliberate dupa implinirea varstei de 25 de ani au termen de valabilitate de 10 ani.
(2) Dupa implinirea varstei de 55 de ani, cartea de identitate se elibereaza cu termen de valabilitate permanent. (mai exact pe 60 de ani)
Multumesc!