Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... buletin 18 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

buletin 18 ani

Buna ziua, la 14 ani mi am facut buletin iar un an mai tarziu am schimbat domiciliul, respectiv buletinul, anul acesta împlinesc 18 ani, dar buletinul imi expira la anu. Este necesar sa mi schimb buletinul anul acesta sau la anu cand expira?
Daca pâna la implinirea vârstei de 18 ani, a fost solicitata eliberarea unei alte carti de identitate pe motivul schimbarii domiciliului, buletinul isi prelungeste astfel valabilitatea, nemaifiind obligatorie emiterea unei alte carti de identitate la vârsta majoratului.