Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Reclamații din partea vecinilor cu privire la ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Reclamații din partea vecinilor cu privire la dimensiunile terenului

Buna ziua! Dețin un teren intravilan cu o deschidere de 8,70 m pe care am obtinut autorizație de constructie pentru casa. Problema este ca unul din vecini a facut reclamația la primărie. Dilema lui cea mai mare este cum am reusit sa obținem autorizația. Cum ar trebui să procedez, cu cine ar trebui să vorbesc si ce ar putea el sa faca pentru a ma impiedica sa construiesc? Multumesc!

Regulamentul general de urbanism din 27/06/1996 mentioneaza:
-Secţiunea a IV-a Reguli cu privire la forma şi dimensiunile terenului şi ale construcţiilor
art. 30 Parcelarea
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m 2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m 2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).
Daca in zona sunt cladiri insiruite, vecinul "binevoitor" a reclamat degeaba.