Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Transcriere Certificat de Deces
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Transcriere Certificat de Deces

Buna ziua,
Sper sa imi puteti oferi putina indumare. Sotul meu a decedat in Dec’17. Ca sa ii pot face transcrierea certificatului de deces emis in strainatate i-am facut imputernicire sorei mele sa ma reprezinte la organele romanesti competente ( in acest caz Evidenta populatiei sect 6, Bucuresti). Cand a mers la ghiseu, doamna de acolo i-a cerut dovada ca ea este singura imputernicita chiar daca pe imputernicirea notariala apostilata scrie foarte clar ca o imputernicesc pe sora mea sa ma reprezinte in acest scop. In plus, deaorece documentele sotului de indentitate erau expirate la data decesului, i-au cerut si dovada de cetatenie romana la data decesului, chiar daca toate documentele lui au fost prezentate in original ( Pasaport, CI + Certificat de nastere). Va rog, daca se poate, sa ma indrumati in ceea ce as putea face pentru a transcrie Certificatul sotului fara ca eu sa fiu fizic prezenta, deoarece nu am posibilitatea de a calatori in Ro prea curand. Cu multe multumiri, Elena
Elena 38, utilizator
Obligatia de transcriere a certificatului de deces este stabilita ptr un termen de 6 luni in care aparţinatorul unui cetăţean român care a decedat in străinătate trebuie să solicite transcrierea certificatului/ extrasului de deces la Primăria de domiciliu al solicitantului.

In cazul in care declararea decesului/înregistrarea - transcrierea certificatului de deces nu se realizeaza în termenul legal, solicitantul/apartinatorul poate fi sancţionat cu amendă cuprinsă între 100 –200 lei

1. Ce trebuie făcut în străinătate
în prima fază, urmare a morţii survenite în străinătate, se înregistrează fapta la autorităţile competente din ţara în care s-a produs decesul.
certificatul/ extrasul de deces va cuprinde, obligatoriu, numele şi prenumele, data şi locul naşterii/ decesului persoanei precum şi numele părinţilor acestuia;
IMPORTANT, la primirea certificatului/ extrasului de deces, acesta SE VA CITI, astfel încât informaţiile înscrise în acest document să corespundă întocmai cu datele de identitate corecte ale defunctului. Dacă constataţi că există greşeli insistaţi la emitent să le corecteze
certificatul/ extrasul de stare civilă va fi SUPRALEGALIZAT, pe cheltuiala şi efortul persoanelor interesate (Supralegalizarea putand fi solicitata misiunilor diplomatice romanesti/ambasada consulat)
Cum? în străinătate se aplică o ştampilă (de regulă de Ministerul Afacerilor Externe apoi se poate solicita aplicarea stampilei de catre misiunea diplomatica romana)

2. Ce trebuie făcut în România

aparţinătorul/ persoana interesată, în termen de 6 luni, să solicite la Primăria locului său de domiciliu TRANSCRIEREA certificatului/ extrasului de deces.

În acest sens se vor face următoarele:
LA TRADUCĂTOR AUTORIZAT
se traduce în integralitate certificatul/ extrasul de deces, emis în străinătate;
certificatul de deces din străinătate se ataşează la traducerea efectuată

LA NOTARUL PUBLIC
se legalizează:
traducerea şi
copia certificatului/ extrasului de deces (integral)- dacă nu s-a procedat conform procedurii mentionate anterior privind confirmarea la misiunile diplomatice romanesti.

LA COPIATOR (XEROX)
se execută fotocopii de pe:
certificatul de naştere şi căsătorie al persoanei decedate;
buletinul (cartea) de identitate/ paşaportul defunctului;
cartea de identitate a solicitantului.

Acte necesare (se vor citi cu atenţie indicaţiile de mai sus)
Dacă s-au citit cu atenţie indicaţiile de mai sus, se poate pregăti un opis cu:

Certificatul/ extrasul de deces multilingv, emis de autorităţile competente din străinătate, care să cuprindă datele corecte ale defunctului – SUPRALEGALIZAT original şi copie legalizată (la notar);
Traducerea legalizată a certificatului/ extrasului de deces, făcută în România, la traducător autorizat şi legalizată la notar – original;
Cartea de identitate privind solicitantul (original şi copie);
Certificatul de naştere şi căsătorie al defunctului (emise în România) – original şi copie;
Buletinul/ cartea de identitate/ paşaportul defunctului;

In cazul dv competenta de solutionare a cererii de transcriere apartine Primariei Sectorului 6 Bucuresti care a si asigurat petentilor pentru informare urmatorul link [ link extern ] /
ContSters82289, utilizator
Multumesc foarte mult pentru confirmare, tot ceea ce a-ti precizat in raspus a fost facut intocmai, singura problema este ca nu m-am dus eu personal la Sec 6, Ev Pop, ci sora mea cu imputernicire. Ar fi altceva ce as putea face? Multumesc inca o data pentru bunavointa dvs. Elena
Incompetenta unor functionari determina aceste neplaceri insa trebuie insistat atat timp cat documentele prevazute de lege sunt in posesia persoanei imputernicite de dv. Solicitarea altor documente care nu se regasesc in lista celor indicate pe site-ul institutiei si care nu sunt prevazute de lege ca fiind necesare pentru prelucrarea cererii dv reprezinta un abuz al functionarului.
Va multumesc foarte mult. I-am spus sorei mele si se va duce maine la un alt birou al Ev. Pop sect 6, poate are mai mult noroc.

-pentru stabilirea relațiilor profesionale folosiți mesageria privată, mulțumesc-
Manuela Rășină, administrator