Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... interpretare articol de lege
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

interpretare articol de lege

O R D I N pentru aprobarea Metodologiei privind atestarea instructorilor de pregătire practică și a profesorilor de legislație rutieră, a Normelor privind autorizarea școlilor de conducători auto, a Metodologiei privind autorizarea instructorilor de pregătire practică, a Programei de școlarizare și a Metodologiei de organizare și desfășurare a cursurilor de pregătire teoretică și practică în vederea obținerii permisului de conducere*)
(4) Se consideră îndeplinită condiția prevăzută la alin. (1) lit. c), dacă școala face dovada că:
a) are angajați, cu contract de muncă pe o perioadă nedeterminată, cu normă întreagă, minim 2 instructori auto, și un profesor de legislație rutieră atestat;

intrebarea este ce conditii trebuie sa indeplineasca pentru angajare instructorii si profesorul de legislatie?
Daca inainte de şi nu se afla virgula treaba era mai clara, dar acolo se află o virgulă care adaugă la propoziţia principală o propoziţie secundară.
Eu am înteles ca scoala trebuie sa aibă si un profesor de legislatie rutiera dar fara a fi specificata forma lui de angajare( cu 2 ore, cu norma intreaga, cu contract de colaborare, etc). Care este realitatea?
Va multumesc anticipat!
Eu nu vad ca ar diferentia profesorul de legislatie de cei minim 2 instructori auto.
Legiuitorul spune la inceput angajati,apoi spune forma CIM obligatorie si minimul necesar de persoane in specialitate.
Doar nu credeti ca se refera doar la angajatii auxiliari,care este posibil sa nu existe?
Parerea mea este ca si profesorul de legislatie de incadreaza la norma intreaga si perioada nedeterminata.
Crissa C, Consilier juridic