Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înmatriculare auto

Bună șeara am și eu o întrebare am cumpărat o mașină acum 2 ani dar nu am reușit sa o trec pe numele meu mai pot circula cu ia după noua lege?? (am înregistrat-o doar la mn la fisc
daca nu detineti documente care sa ateste calitatea de proprietar eventual procura de la proprietarul de drept al vehicului,la eventual contyrol in trafic se vor retine documentele vehiculului
Am contract de vânzare cu fostul proprietar eu am înregistrat-o fiscal nu și la politie și as vrea sa știu dacă mai pot merge cu ia în continuare având în vedere ca pe 20.05.2018 a întrat în vigoare o noua lege a inmatriculari (sau ceva de genul)

ynocentta a scris:

daca nu detineti documente care sa ateste calitatea de proprietar eventual procura de la proprietarul de drept al vehicului,la eventual contyrol in trafic se vor retine documentele vehiculului

Concret dv nu detineti document care sa ateste calitatea de proprietar asupra vehiculului decat contractul de achizitie auto,dar... nu ati finalizat procedura de inmatriculare auto la SPR evidenta auto unde figureaza vanzatorul
Daca va asumati raspunderea sa circulati cu auto pe drumurile publice,la eventual control in trafic sau eveniment -automat veti fi sanctionat