avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Înmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Înmatriculare auto

Bună șeara am și eu o întrebare am cumpărat o mașină acum 2 ani dar nu am reușit sa o trec pe numele meu mai pot circula cu ia după noua lege?? (am înregistrat-o doar la mn la fisc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:24, 3 Iunie 2018
daca nu detineti documente care sa ateste calitatea de proprietar eventual procura de la proprietarul de drept al vehicului,la eventual contyrol in trafic se vor retine documentele vehiculului
Am contract de vânzare cu fostul proprietar eu am înregistrat-o fiscal nu și la politie și as vrea sa știu dacă mai pot merge cu ia în continuare având în vedere ca pe 20.05.2018 a întrat în vigoare o noua lege a inmatriculari (sau ceva de genul)

ynocentta a scris:

daca nu detineti documente care sa ateste calitatea de proprietar eventual procura de la proprietarul de drept al vehicului,la eventual contyrol in trafic se vor retine documentele vehiculului

Concret dv nu detineti document care sa ateste calitatea de proprietar asupra vehiculului decat contractul de achizitie auto,dar... nu ati finalizat procedura de inmatriculare auto la SPR evidenta auto unde figureaza vanzatorul
Daca va asumati raspunderea sa circulati cu auto pe drumurile publice,la eventual control in trafic sau eveniment -automat veti fi sanctionat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fiscal auto Sxzilles Sxzilles Vreau sa cumpar o masina si as dorii sa stiu ce lege s-a dat in 2018. Precizez ca proprietarul nu are fiscal la masina,pot circula in continuare pe aceleasi ... (vezi toată discuția)
Radiere din circulatie CeliaMariana CeliaMariana Buna seara! Cum pot radia un autoturism pe care nu l-am înmatriculat pe numele meu? Mentionez ca am actele in original ale masinii si contract de vanzare ... (vezi toată discuția)
Probleme rar Ionel77 Ionel77 Am cumpărat o mașină adusă din Germania de cineva din Brăila, i-am scos Nr roșii am declarato la impozit,am programat-o la RAR Ct pentru data de ... (vezi toată discuția)