Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Bună ziua!
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Bună ziua!

Lucrez la un depozit că stivuitorist, acolo ne pune sa tăiem folia de pe palet ( cu produse pe el) înainte să-l punem pe locație.
E legal?
Daca nu ,să îmi spuneti ce paragraf din lege este.
Va doresc o zi bună.
GigiQ, utilizator
Codul Muncii
Art. 175
(1) Angajatorul are obligatia sa asigure securitatea si sanatatea salariatilor in toate aspectele legate de munca.
.....
Daca produsele de pe palet, sunt produse perisabile, folia, prin efectul de sera, poate scurta perioada de garantie standard a produsului.
Lucrez într-un depozit cu clima controlata (fresh). Iar pikari ia produsele de pe paletii si le pregătește pentru magazine.
Îți mulțumesc pentru raspuns.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea ssm nr. 319/ 2006 mentioneaza:
-Art. 6 (1) Angajatorul are obligaţia de a asigura securitatea şi sănătatea lucrătorilor în toate aspectele legate de muncă.
-Art. 7. - (1) În cadrul responsabilităţilor sale, angajatorul are obligaţia să ia măsurile necesare pentru:
a) asigurarea securităţii şi protecţia sănătăţii lucrătorilor;
b) prevenirea riscurilor profesionale;
c) informarea şi instruirea lucrătorilor;
d) asigurarea cadrului organizatoric şi a mijloacelor necesare securităţii şi sănătăţii în muncă.
Modul de lucru in cazul prezentat se stabileste prin instructiunile proprii ssm intocmite de angajator.
-Art. 13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
e) să elaboreze instrucţiuni proprii, în spiritul prezentei legi, pentru completarea şi/ sau aplicarea reglementărilor de securitate şi sănătate în muncă, ţinând seama de particularităţile activităţilor şi ale locurilor de muncă aflate în responsabilitatea lor.