Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... problema ITP
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

problema ITP

buna ziua sunt in franta cu masina inmatriculata in Romania itp expirat din 25 mai 2018 , pot face itp in franta ? multumesc
In cazul in care vehiculul inmatriculat in Romania se afla pe teritoriul unui stat memebru C.E. la data expirarii ITP, va puteti adresa autoritatii competente din acel stat, solicitand detalii referitoare la efectuarea de ITP in statul respectiv, cat si asupra statelor membre care recunosc inspectia tehnica periodica respectiva.
Trebuie sa aveti in vedere ca fiecare stat detine norme tehnice de verificare auto diferite,astfel ca ITP efectuat in Romania este valabil numai in Romania,la fel si prentru Spania,Franta,Italia,respectiv verificarea tehnica este valabila strict pe teritoriul statului respectiv -in exterior va asumati riscuri