Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dacă făptuitorul va face închisoare pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dacă făptuitorul va face închisoare pentru comiterea unei fapte penale, mai poate fi obligat și la plata daunelor morale către victimă?

Daca făptuitorul va face inchisoare pentru comiterea a unei fapte penale, mai poate fi obligat si la plata daunelor morale catre victimă?

Cineva spunea ca daca părtile nu se impaca, daca făptuitorul va fi arestat, acesta nu va fi obligat sa plateasca si daunele morale catre persoana vatamata. Este adevarat?
Daca o persoana a comis infractiunea de distrugere de bunuri ce apartine altei persoane, daca va fi arestat, nu va fi obligat sa plateasca si despagubiri, daune morale către proprietarul bunurilor ce au fost distruse?
Manuela Rășină, administrator
Condamnatul este mereu obligat la despăgubiri materiale si morale.
Cine a zis asa ceva spune aiureli...

Închisoarea este doar pedeapsa penală.
Este obligat in cazul in care se admite actiunea civila.
Bineinteles.
Adică niciodată pușcăria nu il exonereaza de despăgubiri civile.
Doar daca decedeaza până la condamnare...scapa...

Au apărut zvonuri false de acest fel de câțiva ani.Sunt scoase în penitenciare.
E cum este si cu soțul ca devine proprietar dupa 5 ani...zvon fals...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat