Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incalcare drepturi GDPR ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incalcare drepturi GDPR ?

In ordine cronologica:
1. Am depus actele la primarie pentru obtinerea unei autorizatii de construire (refacere imprejmuire).
2. Ulterior am gasit pe Internet pe site-ul primariei respective datele mele personale: Nume, Prenume, adresa postala completa, nr. autorizatiei, nr. cadastral/carte funciara.
3. Am depus cerere la registratura primariei (in care apare numele, prenumele meu, data si semnatura mea) prin care solicit stergerea tuturor datelor mele personale de la ei.

Eu nu mi-am dat nicaieri acceptul ca datele mele sa fie publicate pe Internet sau sa fie facute publice. Functionarul mi-a explicat ca GDPR se bate cap in cap cu o alta lege unde ar fi specificat ca ei sunt obligati sa afiseze autorizatii de construire...

As dori sa stiu daca prin afisarea datelor mele personale pe Internet mi-au fost incalcate drepturile prevazute de GDPR.
Art 6 alin.1 din Regulament mai jos.
Exista aceasta parere foarte larg raspandita precum ca protectia datelor personale inseamna sa devenim cu totii invizibili...
Nu este neaparat real, consimtamantul persoanei vizate pentru prelucrarea datelor sale personale este necesar DOAR ATUNCI CAND NU SE APLICA NICIUNUL DINTRE CELELALTE MOTIVE DE PRELUCRARE LEGALA...specificate in art 6 mai jos

"Articolul 6
Legalitatea prelucrării
(1)Prelucrarea este legală numai dacă și în măsura în care se aplică cel puțin una dintre următoarele condiții:
(a)persoana vizată și-a dat consimțământul pentru prelucrarea datelor sale cu caracter personal pentru unul sau mai multe scopuri specifice;
(b)prelucrarea este necesară pentru executarea unui contract la care persoana vizată este parte sau pentru a face demersuri la cererea persoanei vizate înainte de încheierea unui contract;
(c)prelucrarea este necesară în vederea îndeplinirii unei obligații legale care îi revine operatorului;
(d)prelucrarea este necesară pentru a proteja interesele vitale ale persoanei vizate sau ale altei persoane fizice;
(e)prelucrarea este necesară pentru îndeplinirea unei sarcini care servește unui interes public sau care rezultă din exercitarea autorității publice cu care este învestit operatorul;
(f)prelucrarea este necesară în scopul intereselor legitime urmărite de operator sau de o parte terță, cu excepția cazului în care prevalează interesele sau drepturile și libertățile fundamentale ale persoanei vizate, care necesită protejarea datelor cu caracter personal, în special atunci când persoana vizată este un copil.
Litera (f) din primul paragraf nu se aplică în cazul prelucrării efectuate de autorități publice în îndeplinirea atribuțiilor lor. "