Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Este legal ca într-o firma sa fi filmat și ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Este legal ca într-o firma sa fi filmat și înregistrat vocal ...

Este legal ca într-o firma sa fi filmat și înregistrat vocal ?
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
si aici: www.avocatnet.ro/t10332/supr...
Regulamentul UE nr. 679 din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește
prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date
Art. 4. In intelesul Regulamentului UE:
1. Date cu caracter personal – înseamnă orice informaţii privind o persoană fizică identificată sau identificabilă
(“persoana vizată”); o persoană fizică identificabilă este o persoană care poate fi identificată, direct sau indirect,
în special prin referire la un element de identificare, cum ar fi un nume, un număr de identificare, date de
localizare, un identificator online, sau la unul sau mai multe elemente specifice, proprii identităţii sale fizice,
fiziologice, genetice, psihice, economice, culturale sau sociale;
2. Prelucrare - înseamnă orice operaţiune sau set de operaţiuni efectuate asupra datelor cu caracter personal
sau asupra seturilor de date cu caracter personal, cu sau fără utilizarea de mijloace automatizate, cum ar fi
colectarea, înregistrarea, organizarea, structurarea, stocarea, adaptarea sau modificarea, extragerea,
consultarea, utilizarea, divulgarea prin transmitere, diseminarea sau punerea la dispoziţie în orice alt mod,
alinierea sau combinarea, restricţionarea, ştergerea sau distrugerea;
Art. 6: Legalitatea prelucrarii
(1) Prelucrarea este legală numai dacă şi în măsura în care se aplică clitatea prelucrăriiel puţin una dintre
următoarele condiţii:
a) persoana vizată şi-a dat consimţământul pentru prelucrarea datelor sale cu caracter personal pentru unul
sau mai multe scopuri specifice;
b) prelucrarea este necesară pentru executarea unui contract la care persoana vizată este parte sau pentru a
face demersuri la cererea persoanei vizate înainte de încheierea unui contract;
c) prelucrarea este necesară în vederea îndeplinirii unei obligaţii legale care îi revine operatorului;
d) prelucrarea este necesară pentru a proteja interesele vitale ale persoanei vizate sau ale altei persoane
fizice;
e) prelucrarea este necesară pentru îndeplinirea unei sarcini care serveşte unui interes public sau care
rezultă din exercitarea autorităţii publice cu care este învestit operatorul;

Asadar, in lipsa consimtamantului persoanei vizate, operatorul poate sa prelucreze datele personale ale acesteia
numai in cazul in care aceasta masura este necesara pentru atingerea scopului urmarit de aceasta. Caracterul
necesar indica faptul ca masura prelucrarii se poate lua doar in ultima instanta, in situatia in care orice alta cale
legala nu poate ajuta la atingerea scopului urmarit.

De aici, rezulta ca incalcarea datelor personale ale persoanei fizice nu se poate face decat in mod
exceptional si absolut jusitifcat.

Simpla dorinta a operatorului de a controla in mod absolut activitatea angajatilor nu este un caz care sa justifice
incalcarea datelor personale a acestora din urma!