Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Cine poate depune cererea de insolventa din partea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Cine poate depune cererea de insolventa din partea debitorului?

Buna ziua,

In situatia in care administratorul societatii ezita/refuza sa depuna cererea de intrare in insolventa din partea debitoului, asociatii pot prin hotarare AGA sa mandateze pe altcineva sa faca acest lucru? Inclusiv pe unul dintre asociati? Sau numai administratorul poate depune din partea debitorului?

Multumesc!
Buna ziua,

Este suficient daca asociatii adopta o hotarare AGA prin care decid depunerea unei cereri de deschidere a procedurii insolventei, alegand forma:
- simplificata, insemnand intrarea in faliment
- generala, insemnand incercarea unui plan de reorganizare.
Prin aceeasi hotarare pot desemna persoana mandatata sa semneze toate inscrisurile necesare.
De asemenea, pot alege un practician in insolventa care sa devina administrator/lichidator judiciar (in functie de tipul procedurii), astfel incat procedura insolventei sa decurga mai lin.

Sper sa va fie de folos informatiile.