avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... SMS cu reclame, folosirea datelor personale fara ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

SMS cu reclame, folosirea datelor personale fara consimtamantul meu

Buna ziua.

Am primit astazi un SMS legat de niste pisici de vanzare. Am trimis SMS inapoi sa intreb cine este persoana si am primit mesaj automat "Pentru dezabonare trimiteti email cu numarul dumneavoastra de telefon la sms.stopsms(at)gmail.com.

Nu m-am abonat la asa ceva, datele personale au fost luate si folosite fara consimtamantul meu.

Ce pot face? Se poate face o reclamatie undeva? Nu vreau sa trimit email cu numarul de telefon pentru ca nu stiu la ce surprize ma mai pot astepta.

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Starcrossed , utilizator 14:53, 21 Iunie 2018
Salut,
Prelucrarea datelor cu caracter personal (numărul dvs de telefon în acest caz) în scopuri de marketing se încadrează în GDPR și se poate face doar cu consimțământul dvs exprimat.
Procedura pe care Autoritatea de Supraveghere o aplcă (în speță pentru a evita abuzurile) este următoarea: trebuie să luați legătura cu respectivul operator de date și să vă solicitați exercitarea drepturilor dvs. Util în cazul dvs ar fi: acces la date (vă văr elibera o listă completă cu toate datele pe care le au despre dvs) și dreptul la ștergere (numit popular ”dreptul de a fi uitat” - care presupune ștergerea datelor cu caracter personale ce nu sunt protejate de un anume temei juridic din baza lor de date) sau restricționarea prelucrării (ei vor arhiva datele dar nu vor acționa în baza lor). Din momentul în care dvs vă cereți drepturile, operatorul are 30 de zile la dispoziție să vă formuleze un răspuns. Lipsa acestuia, sau refuzul nejustificat de a onora cererea dvs. reprezintă promovarea dvs către pasul final, plângerea la Autorități (se face în 2 minute, online, f simplă). Trebuie să aveți în vedere necesitatea de a depune dovezi ale discuției cu operatorul (vi se vor solicita în cadrul depunerii plângerii către Autoritatea de supraveghere). Detalii despre Autoritate găsiți aici [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spam prin sms. nu este ilegal să hartuiești pe cineva cu mesaje, nedându-i posibilitatea să se dezaboneze? pradan pradan Buna ziua, Tot primesc spam prin sms de la 4 numere de Vodafone facand reclame la lenjerii-shop.ro Am inteles ca vodafone a mai fost amendat pentru sms ... (vezi toată discuția)
Reclamatie site. DoruD DoruD Unde pot reclama un site care ma agaseaza, dar n-are buton pentru UNSUBSCRIBE sau are, dar nu functioneaza? (vezi toată discuția)
Gdpr - ce înseamnă operator de date cu caracter personal? suntem ... toma necredinciosul toma necredinciosul GDPR - Ce înseamnă operator de date cu caracter personal? Suntem o firma care are contracte de colaborare cu alte cateva zeci de srl-uri, deci ,,datele ... (vezi toată discuția)