Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi după 18 ani concubinaj: cum se poate ridica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi după 18 ani concubinaj: cum se poate ridica certificatul de deces, și cine poate beneficia de moștenire dacă nu există rude de sânge?

Tatal meu a trait in concubinaj cu o doamna 18 ani. Doamna a murit in urma cu 4 zile. Certificatul de deces nu i s a eliberat tatalui meu ptr ca este concubin. Rude de sange care sa il ridice nu are. Acest certificat de deces i ar fi fost necesar ptr ridicarea ajutorului de inmormantare. Cum se poate ridica certificatul de deces? Toate bunurile au fost pe numele doamnei. Nu exista niciun act testamentar ptr taral meu. Doar vorbe. Ce se face in acest caz? Cine poate beneficia de succesiune? Daca nu exista rude de sange? Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Adica doamna nu avea chiar pe nimeni? parinti / frati / surori, unchi / matusi sau nepoti de la acestia? Ar fi in acest caz mostenire vacanta, la care are dreptul orasul sau comuna unde a locuit. Adica ar intra in domeniul privat al acestora.
Total dvs ar putea incerca sa valorifice (in instanta) drepturile sale de creanta impotriva mostenirii (cheltuieli de inmormantare) si a mostenitorului (acele investitii proprii care s-ar regasi in masa succesorala)
Mereu se vor găsi soluții pentru rezolvarea unei asa probleme. Cel mai bine ar fi sa contactați un avocat in privat si impreuna sa găsiți cea mai buna si mai avantajoasa soluție pentru tatal Dvs. Curaj. Sunt avocați buni aici
Cine s-a ocupat de inmormantare? de la starea civila se da certificatul de deces si o hartie pentru cimitir.