Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament olograf

Buna ziua . Am o doamna de 75 de ani cu care eu am facut un contract de ingrijire pe un apartament din bucuresti , mai are o proprietate mostenita de la parinti in alt judet pentru care mi-a facut un testament olograf pentru aceasta proprietate . Mentionez nu are frati ,copii,nepoti,parinti,exista doar veri din partea mamei care a avut o sora si care a avut 3 copii . Acestia trebui sa fie chemati de notar atunci cand doamna va deceda ? Si ce drepturi ar putea avea acestia ? La cat timp dupa decesul doamnei acestia ar putea cere anularea testamentului ?
Luxa, utilizator
Nepotii de sora nu sunt mostenitori rezervatari, nu ar putea cere reductiunea liberalitatilor excesive prin testament.
Nu inteleg de ce se doreste testament olograf si nu merge doamna la notar pentru unul autentic. Acela ar fi mai greu de combatut in instanta.