avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Dec 212 decizie de impunere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Dec 212 decizie de impunere

Buna ziua,

Am depus dec 212, pentru venituri realizate in anul 2017,dar nu am primit decizia de impunere. Cum sa procedez mai departe ?
Cel mai recent răspuns: Caddy23 , utilizator 22:11, 14 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inca nu a venit termenul. Doar dupa 15 iulie 2018 si mai bine zis prin toamna o sa primiti acasa decizie de impunere pentru inchiderea anului 2017 si ce aveti de plata, daca e cazul.
Am completat doar partea de venit realizat nu si estimare. La dec 212 trebuie sa declmar si estimarea in fiecare an sau nu ?

george-neagu a scris:

Inca nu a venit termenul. Doar dupa 15 iulie 2018 si mai bine zis prin toamna o sa primiti acasa decizie de impunere pentru inchiderea anului 2017 si ce aveti de plata, daca e cazul.

~ Conținut șters la cerere ~
Eu nu stiam ca declaratia cu venitul estimat trebuie sa depun in fiecare an, cel putin asa am aflat zilele astea de la finante. Asa ca eu nu am depus pentru anul 2017 ! E posibil ca pentru asta nu am primit inca decizia de impunere ? Cum sa procedez in continuare, daca nu am depus declarati (220) respectiva ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe venit 2018 marivan marivan In martie 2018 am încasat contravaloarea pt vânzarea unor acțiuni. In 21.07. 2018, am completat pe site-ul ANAF formularul declarației unice la capitolul ... (vezi toată discuția)
Contributii sociale 2017 Caddy23 Caddy23 Buna ziua, Va trebui sa platesc contributii sociale pe anul 2017, daca am avut venituri in jur de 4.000 ron pe an ? (vezi toată discuția)
Declaratia unica si contributiile la stat pentru pfa brtdaniela brtdaniela Buna ziua! In anul 2017 am realizat venituri anuale de 11000 lei . Acum daca completez Declaratia unica am inteles ca nu sunt obligata sa platesc CASS si CAS ... (vezi toată discuția)